sobota, 18 maja, 2024

Reporter na emigracji

0
Reporter na emigracji
Udostępnij:

17 września br. w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle w ramach XIII Jasielskiego Festiwalu Literackiego i Regionalnego odbyło się spotkanie autorskie z Ewą Winnicką, reportażystką wielokrotnie nagradzaną za publikacje o tematyce społecznej.

Spotkanie było okazją do rozmowy na temat książek autorki oraz sztuki reporterskiej bez której prawdopodobnie żadna z nich by nie powstała. Ewa Winnicka opowiedziała zebranym na spotkaniu w jaki sposób reporter przekazuje treści, czym się kieruje oraz jak wygląda jego droga dochodzenia do sedna zagadnień. Przywołała swoje publikacje, które powstały za przyczyną licznych wyjazdów, żmudnym poszukiwań, wielu rozmów, zgromadzonej dokumentacji oraz sile przekazu piszącego i badającego rzeczywistość.

Niewątpliwie w swoich reportażach zdaje się przeczyć stereotypom i pokazywać drugą stronę medalu, m.in. jeśli chodzi o emigrację Polaków /”Angole”/, karierę i szybkie bogactwo, co okazuje się być wyniszczające /”Milionerka. Zagadka Barbary Piaseckiej-Johnson”/czy znieczulicę społeczną nieadekwatną do mniemania społeczeństwa na przykładzie tragicznej historii Szymona z Będzina /”Był sobie chłopczyk”/. Autorka opowiedziała czytelnikom także o swojej najnowszej książce /”1968. Czasy nadchodzą nowe”/ napisanej wspólnie z mężem i będącej opisem kluczowych wydarzeń 1968 roku, a jednocześnie syntezą trudnej przeszłości.

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/18_rok/mbp_winnicka{/gallery}