sobota, 13 lipca, 2024

Rok szkolny dzieci i młodzieży z jasielską MBP

0
Rok szkolny dzieci i młodzieży z jasielską MBP
Udostępnij:

Książkowo, kolorowo, naukowo, energicznie i lirycznie upłynął rok szkolny 2015/16 z Miejską Biblioteką Publiczną w Jaśle. Młodzież i dzieci z miejskich oraz gminnych szkół i przedszkoli w bibliotece mieli okazję rozwijać swoje zainteresowania i zdolności, biorąc udział w bibliotecznych aktywnościach: lekcjach, spotkaniach autorskich i klubowych, warsztatach, obchodach Tygodnia z Internetem, Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz cyklicznych zajęciach tematycznych.
Uczniowie chętnie zdobywali wiedzę wspólnie z biblioteką, uczestnicząc w tematycznych lekcjach bibliotecznych, podczas których najmłodsi m.in. razem z Turlututu i Wesołym Ryjkiem odkrywali, że książka to dobra zabawa, a emocje można obłaskawić. Nieco starsi dowiadywali się, że korzystanie z biblioteki to prosta sprawa, a odrobina fantazji książkowej to niesamowita frajda, zaś pasjonaci nowych mediów mogli poznać przyjazne i pomocne aplikacje podczas zajęć z tabletami. Z kolei młodzież w czasie lekcji bibliotecznych najczęściej dowiadywała w jaki sposób interpretować grafikę, jakie są etapy powstawania filmu oraz czym jest gatunek filmowy. Łącznie z bibliotecznej oferty lekcji skorzystało 2149 uczniów szkół i przedszkolaków.

Najmłodsi tradycyjnie chętnie uczestniczyli w cyklicznych zajęciach literacko-artystycznych przygotowanych przez jasielską MBP od września 2015 do czerwca 2016. W 139 spotkaniach wzięło udział 1081 uczestników.

Młodzi jaślanie także aktywnie brali udział w różnorodnych formach działań warsztatowych: warsztatach kodowania, animacji poklatkowej, językowych, literackich, literacko-artystycznych, topograficzno-fotograficznych na bazie „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena oraz na bazie gry „Oil City – galicyjska gorączka czarnego złota”. Łącznie z takiej formy działań skorzystało w bibliotece 357 uczestników.

Klubowicze Młodzieżowych Dyskusyjnych Klubów Książki poznawali ciekawą literaturę, mali członkowie Klubu Czytających Rodzin spotykali się, by rodzinnie czytać w bibliotece, a Sieciaki z Klubu Sieciaka zgłębiali tajniki bezpieczeństwa w sieci. Łącznie 258 klubowiczów wzięło udział w 18 spotkaniach.

Rok z MBP w Jaśle to także spotkania z autorami znanymi i lubianymi: Pawłem Beręsewiczem, Wojciechem Widłakiem, Jarosławem Mikołajewskim i Edytą Jungowską oraz obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, Tygodnia z Internetem i Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Wydarzenia te zgromadziły w bibliotece 920 uczestników.

Dla dzieci i młodzieży rok 2015/16 z biblioteką to bez wątpienia także czas ogłoszenia i rozstrzygnięcia XXI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło” w którym wzięło udział 479 młodych autorów, nadsyłając 1153 prace.

Cieszymy się, że młodzi mieszkańcy miasta i okolic chcą bawić się i rozwijać wspólnie z nami! Czekamy na Was w bibliotece! Najmłodszych zapraszamy do udziału  w cyklu wakacyjnym – BIBLIOletnisko! Bądźcie z nami! Do zobaczenia w bibliotece!

MBP w Jaśle

{gallery}galerie/16_rok/rok_szkolny_MBP{/gallery}