niedziela, 19 maja, 2024

Sukces lokalnej telewizji. Film TV Obiektyw pojedzie do Cannes

0
Sukces lokalnej telewizji. Film TV Obiektyw pojedzie do Cannes
Udostępnij:

Film „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć”, wyprodukowany w ub. roku przez TV Obiektyw z Krosna, został doceniony przez filmoznawców i ma szansę zaistnieć w telewizjach lokalnych na całym świecie.

Fabularyzowany film dokumentalny „Rzeczpospolita Iwonicka” zostanie zaprezentowany na międzynarodowych targach i konferencji filmu dokumentalnego we francuskim Cannes w kwietniu 2016 r. Jest to jedna z nagród dla TV Obiektyw w 12. Konkursie Telewizji Lokalnych w Toruniu. Po obejrzeniu ponad 160 filmów jury i przedstawiciele Reed Midem, organizatora targów w Cannes, uznali krośnieńską produkcję za program z potencjałem do dystrybucji międzynarodowej i włączyli go do biblioteki cyfrowej MIPDOC.

P5158463 Za film „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć” TV Obiektyw otrzymała również 3. miejsce w kategorii filmu dokumentalnego „To nas dotyczy” i wyróżnienie przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji za to, że przypomina historię Armii Krajowej na Podkarpaciu. – Cieszymy się bardzo, że będziemy mogli zaprezentować naszą produkcję w Cannes podczas targów i konferencji filmu dokumentalnego, a także z tego, że trafiła ona do katalogu filmów, po które mogą sięgać producenci i stacje telewizyjne z całego świata – mówi Bogdan Miszczak, prezes TV Obiektyw.

Nagrodzony przez filmowców obraz to dokument opowiadający o zdarzeniach, które rozegrały się w Iwoniczu-Zdroju w czasie II wojny światowej. Chodzi dokładnie o lipiec 1944 r., kiedy podczas Akcji Burza, żołnierze Armii Krajowej wyzwolili obszar wokół uzdrowiska i utrzymali w polskich rękach aż do września 1944 r. To była Rzeczpospolita Iwonicka – wolny Iwonicz, który czekał na wolną Polskę.

Produkcja na zlecenie…

Film „Rzeczpospolita Iwonicka – warto wiedzieć, trzeba zobaczyć” powstał na zlecenie Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju z okazji 70. rocznicy powstania Rzeczpospolitej Iwonickiej. – Chcieliśmy uczcić tę rocznicę w wyjątkowy sposób. Od tych wydarzeń minęło już sporo lat i przez większość ludzi zostały one zapomniane. Propagując ideę małych ojczyzn, jako stowarzyszenie chcieliśmy, żeby młodzi ludzie byli dumni z tego, że pochodzą właśnie z tego regionu, gdzie było tylu ludzi gotowych oddać swoje życie za ojczyznę – mówi Halina Józefczyk-Habrat ze Stowarzyszenia Przyjaciół Iwonicza-Zdroju.

Film o wydarzeniach z 1944 r. niełatwo było zrealizować, ponieważ część osób, którzy je pamiętali już odeszła, a pamiątek i zdjęć zachowało się niewiele. Włożono ogrom pracy, żeby dotrzeć do dokumentów, zdjęć i materiałów źródłowych poświęconych tym wydarzeniom. Nagrody przyznane tej produkcji tylko potwierdzają to, że efekt końcowy jest znakomity. – Cieszę się bardzo, że nie tylko w Iwoniczu, ale w całej Polsce, a może nawet i na całym świecie, dzięki produkcji TV Obiektyw ludzie usłyszą o Rzeczpospolitej Iwonickiej, o tym jak Polacy potrafili bronić swojej własnej ojczyzny – podkreśla Halina Józefczyk-Habrat.

Z owoców współpracy lokalnej telewizji ze stowarzyszeniem zadowolony jest również współautor zdjęć i montażysta filmu – Piotr Trznadel. – Realizacja tego filmu była sporym wyzwaniem, gdyż przy tego typu produkcjach bardzo ważne jest przygotowanie, zdjęć, planu zdjęciowego, elementów scenografii, ale i zebranie materiałów źródłowych oraz odpowiednich ludzi. Tutaj wszystko zagrało i udało się stworzyć naprawdę wartościowy dokument – mówi z satysfakcją.

Na planie filmu „Rzeczpospolita Iwonicka” pracowało ponad 20 osób, włączając w to doświadczone grupy rekonstrukcyjne z Sanoka i Rzeszowa oraz krakowskiego aktora Jacka Lenczara, który był narratorem fabuły i przewodnikiem poi całym filmie.

P5158464

Kolejne już laury

TV Obiektyw od 2009 r. bierze udział w konkursach poświęconych produkcjom filmowym zrealizowanym przez telewizje lokalne. Odnosi w nich spore sukcesy i zajmuje czołowe miejsca. Sukces „Rzeczpospolitej Iwonickiej” to pokłosie m.in. nagrodzonej kilka lat wcześniej produkcji pt. „Nikifor – moje drugie imię”.

Jesteśmy telewizją lokalną i staramy się być blisko lokalnych spraw i społeczności. Misją telewizji lokalnych jest wypełnianie tych luk, pokazywanie tego co najbliżej społeczeństwa, co dotyczy małych ojczyzn. Lokalność jest najważniejsza – podkreśla Bogdan Miszczak.

 Wioletta Zimmermann-Szubra/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 21 z dnia 27 maja tygodnika Nowe Podkarpacie