niedziela, 21 kwietnia, 2024

Sukcesy Chóru Soli Deo!

0
Sukcesy Chóru Soli Deo!
Udostępnij:

I miejsce oraz nagroda Grand Prix na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek oraz  3 miejsce w XXV Myślenickim Festiwalu Pieśni Chóralnej – „Kolędy i Pastorałki” – to weekendowe sukcesy jasielskiego chóru SOLI DEO.

W dniu 30 stycznia chór Soli Deo zaprezentował się na III Rzeszowskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek. Odbył się on w Bernardyńskim Centrum Religijno-Kulturowym w Rzeszowie. Wzięły w nim udział 32 chóry. Dopisali goście z Ukrainy i Białorusi. Są też zespoły z Warszawy, Krakowa, Lublina, Jasła, Rzeszowa i okolic.

Wykonał 4 utwory: D. Kusz – Lulajże Jezuniu, Ch. Wood – Ding Dong ! Merrily on high, D. Willcocks – Infant holy, infant lowly. G. Miśkiewicz – Mizerna Cicha

Jury w składzie : dr hab. Małgorzata Nowak – prof. UMCS, dr Tatiana Svajkova- Uniwersytet Preszowski, dr Anna Marek – Kamińska – Wydział muzyki UR. SML.

Za wykonane utwory chór SOLI DEO zdobył I miejsce w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych. Ponadto nieoficjalnego jury Festiwalu poznało chórowi Soli Deo nagrodę Grand Prix. Warto wspomnieć że w Festiwalu wzięło udział 32 chóry z Polski i z zagranicy. Dla chórzystów to wielki sukces i wielka radość z zwycięstwa.

{youtube}IcunJWVJjdM|400|300|0{/youtube}

Myślenicki Ośrodek Kultury i Sporty w dniach 30 i 31 stycznia br. był organizatorem jubileuszowego XXV Myślenickiego Festiwalu Pieśni Chóralnej – „Kolędy i Pastorałki”. Honorowy Patronat nad Festiwalem sprawuje Jego Eminencja Ksiądz Stanisław Kardynał Dziwisz – Metropolita Krakowski.

Myślenicki Festiwal ma formę konkursu a etap wstępnej kwalifikacji chórów dokonuje się poprzez ocenę dostarczonych organizatorom nagrań dźwiękowych. Corocznie na deskach tut. Ośrodka Kultury w szranki rywalizacji konkursowej staje średnio 25 chórów i zespołów. Oprócz prezentacji konkursowej odbywającej się w pięciu kategoriach, chóry dodatkowo uczestniczą muzycznie w liturgii Mszy świętej w parafiach Myślenic. Uczestnicy festiwalu reprezentują ważne ośrodki życia kulturalnego naszego kraju. Uzyskane na festiwalu nagrody posiadają artystyczną rangę i są wysoko cenione w środowisku chóralnym Polski.

Na festiwalu zaprezentował się także jasielski Chór SOLI DEO. W kategorii – Chóry z towarzyszeniem instrumentu lub zespołu instrumentalnego- chór SOLI DEO zdobył 3 miejsce. Godny uwagi jest fakt, iż drugiego miejsca nie przyznano żadnemu z chórów. Jury przyznało pierwsze miejsce oraz trzy trzecie miejsca oraz dwa wyróżnienia. Kolejny sukces i radość dla chórzystów i pani dyrygent.

ks. Łukasz Mariuszyc