wtorek, 27 lutego, 2024

Święto Ojczyzny i teatru

0
Święto Ojczyzny i teatru
Udostępnij:

7 listopada br. odbył się Powiatowy Przegląd Teatralny Gimnazjów i Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Jasielskiego zorganizowany przez Liceum Ogólnokształcące w Kołaczycach i Jasielski Dom Kultury.

Powiatowy Przegląd Teatralny, który odbył się w Jasielskim Domu Kultury, w tym roku przebiegał pod hasłem „A to Polska właśnie…” i wpisywał się w uroczyste obchody „Roku dla Niepodległej”. Patronat honorowy nad Przeglądem objęli: podkarpacki kurator oświaty – Małgorzata Rauch, starosta jasielski – Adam Pawluś, burmistrz Kołaczyc – Małgorzata Salacha.

Grupy teatralne w ambitnym repertuarze, ciekawych rozwiązaniach inscenizacyjnych, poszukiwały odpowiedzi – co nas Polaków definiuje jako patriotów? „Odpowiedzi” ze sceny padały różne, przecież patriotyzm to poczucie dumy z własnego narodu, wdzięczność przodkom, którzy poświęcili życie za ojczyznę. To także szukanie szczęścia w Polsce, propagowanie symboliki narodowej, kultywowanie obyczajów… Ale Polska to także nasze narodowe wady… Spektakle: „Chocholi taniec”, „Zemsta”, „Bądź jak kamień, stój, wytrzymaj” nie pozbawiły widza złudzeń – tak mamy jeszcze wiele do zrobienia!

Jury przeglądu: Helena Gołębiowska – z-ca dyrektora Jasielskiego Domu Kultury, Małgorzata Piotrowska z-ca dyrektora Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle, Andrzej Papciak z-ca Naczelnika Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Jaśle podziękowało młodym aktorom i reżyserom spektakli za ich zapał, poszukiwania repertuarowe oraz zaskakujące czasem refleksje nad przeszłością i dniem dzisiejszym. Podkreślono, że przegląd był wspaniałą lekcją patriotyzmu. Nagrodzono wszystkie grupy teatralne, a indywidualne nagrody za wspaniałe kreacje aktorskie przyznano: Karolowi Janikowi z Publicznej Szkoły Podstawowej w Kołaczycach, Jonatanowi Maciejowskiemu z Publicznej Szkoły Podstawowej w Bieździedzy oraz Szymonowi Sikorze z Liceum w Kołaczycach.

Godnym wspomnienia są także koncerty muzyczne, który uświetniły tegoroczny Przegląd. Rokowe, odważne aranżacje pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów i absolwentów LO w Kołaczycach wzruszały, poruszały to, co w nas głęboko ukryte.

LO Kołaczyce

{gallery}galerie/17_rok/teatr_kolaczyce{/gallery}