czwartek, 12 września, 2024

Nowa zamiast Tkaczowa

0
Nowa zamiast Tkaczowa
Udostępnij:

Jedna z jasielskich ulic zmieni swoją nazwę. Jan Tkaczow już nie będzie jej patronem, a radni zdecydowali, że powrócą do dawnej nazwy – Nowa. Ta korekta wynika z ustawy dekomunizacyjnej.

Po pięćdziesięciu pięciu latach od momentu nadania jednej z ulic w Jaśle imienia Jana Tkaczowa radni miejscy wracają do jej historycznej nazwy. Powodem zmian było pismo wojewody podkarpackiego, jakie wpłynęło do Urzędu Miasta w Jaśle na początku października br. w związku z wejściem w ubiegłym roku ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej. – Wojewoda na wniosek Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie, zwrócił się do burmistrza Jasła o dokonanie zmian nazewnictwa ulic. Wniosek ten wymieniał trzy ulice, w tym dwie kategorycznie: Jana Tkaczowa i 17 stycznia oraz do rozważenia ulicę Partyzantów. Burmistrz odpowiedział wojewodzie, że dokona analizy i podejmie stosowne działania uzgodnione z radą miejską i właściwymi zarządami osiedli do 30 listopada bieżącego roku – wyjaśniał na sesji Rady Miejskiej Jasła sekretarz Paweł Rzońca.

Wcześniej przeprowadzone zostały konsultacje społeczne z mieszkańcami ulicy Jana Tkaczowa oraz przedsiębiorcami prowadzącymi w tym miejscu działalność gospodarczą. Większość obecnych była za tym, aby powrócić do historycznej nazwy ulicy, obowiązującej do 1962 roku jako Nowa.

Nad tym radni debatowali podczas sesji 30 października br. i opowiedzieli się za tą propozycją.

Nowe nazewnictwo zacznie obowiązywać po upływie czternastu dni od momentu opublikowania uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego.

Natomiast do 30 listopada samorząd ma czas na dokonanie korekty w nazewnictwie ulicy 17 stycznia. Władze Jasła chcą to wcześniej skonsultować się z zarządem osiedla oraz mieszkańcami. – Natomiast jeśli chodzi o ulicę Partyzantów to z naszych rozmów z urzędem wojewódzkim wynika, że nieco zmienił się pogląd IPN na pojęcie „partyzantów” i raczej będzie odstępować od tego, że jest to znaczenie, które wiąże się z komunizmem. Do rady miejskiej nie będziemy zgłaszać żadnej propozycji zmiany nazwy tej ulicy – wyjaśnia sekretarz Paweł Rzońca.

Marzena Miśkiewicz/”Nowe Podkarpacie”

Tekst ukazał się w numerze 45 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 8 listopada br.