poniedziałek, 6 lutego, 2023

Sztuka czy rzemiosło? – Finał XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło

0
Sztuka czy rzemiosło? – Finał XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło
Udostępnij:

11 czerwca 2021 nagrodziliśmy młodych twórców – laureatów XXVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży „Liryczne Jasło”, organizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle i Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle. W uroczystym Finale, który odbył się w Galerii Jasielskiego Domu Kultury – współorganizatora imprezy uczestniczyli zaproszeni laureaci z Jasła i okolic.

W tegorocznej edycji Konkursu wzięło udział 337 osób – uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, którzy nadesłali 751 utworów, a nagrodzonych zostało 47 laureatów. Prace oceniało jury w składzie: Aleksandra Dacyl (polonistka, animatorka kultury), Mariusz Kalandyk (poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny rzeszowskiego „Kwartalnika Edukacyjnego”), Grzegorz Kociuba (poeta, krytyk literacki, polonista – przewodniczący jury), Jan Tulik (poeta, prozaik, eseista, dramaturg).

Ceremonię wręczenia nagród poprowadziły Aleksandra Dacyl, wieloletni juror Konkursu i Dorota Woźnica, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle. Niestety ze względu na obostrzenia związane z pandemią koronawirusa Covid-19 finał odbył się w ograniczonym składzie i mogliśmy gościć tylko reprezentację laureatów. Pozostali uczestnicy konkursu oraz wszyscy zainteresowani mogli obejrzeć galę, która była transmitowana na żywo za pośrednictwem portalu Facebook.

Finałowi towarzyszyło wystąpienie Michała Rusinka – pisarza, autora książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, doktora habilitowanego nauk humanistycznych, byłego sekretarza noblistki Wisławy Szymborskiej oraz prezesa Fundacji jej imienia. Wykład zatytułowany Tropiciele słów został zrealizowany w ramach projektu Ojczysty taki bystry! dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury Ojczysty – dodaj do ulubionych 2021.

Michał Rusinek dał kilka wskazówek młodym pisarzom m.in. podpowiedział, że pisanie własnych utworów warto zacząć od tłumaczenia tekstów ulubionych pisarzy obcojęzycznych oraz stwierdził, że pomimo iż pisanie jest sztuką to  przede wszystkim jest  rzemiosłem – porównał je do układania płytek podłogowych – istnieje forma, którą trzeba wypełnić. Zdradził też skąd czerpie inspiracje – z otaczającej nas rzeczywistości i z książek, które czyta.

Zastępca Burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech podziękowała młodym twórcom za udział w Konkursie w trudnym czasie pandemii i chęć podzielenia się z innymi własnymi przeżyciami.

Grzegorz Kociuba, poeta, krytyk literacki, polonista – przewodniczący jury, zauważył wieloletnie niesłabnące zainteresowanie Konkursem. Autorzy, którzy przysyłają prace są świadomi tego, co robią i co piszą, a w ich tekstach widać, co czytają,  jakie formy literackie są przez nich preferowane. Pojawia się często fantasy, baśń, opowiadanie historyczne. Cieszy to, że dla młodych słowo wciąż jest ważne i umieją go skutecznie użyć.  

Mariusz Kalandyk, poeta, literaturoznawca, redaktor naczelny rzeszowskiego „Kwartalnika Edukacyjnego”, doktor nauk humanistycznych, członek jury, zauważył, że gdy rozmawiamy o tekstach nagrodzonych to rozmawiamy o tekstach udanych. Przytoczył uwagi ze swoich notatek robionych podczas oceny prac: jest talent, ciekawy pomysł fabularny, interesująca osobowość liryczna. Wspomniał o sztafecie pokoleń, o tym, że w przyszłości ci młodzi twórcy przejmą pałeczkę literatury.  Powiedział, że zazdrości im potencjału, który widać w ich utworach  oraz wskazał  na co powinni zwracać uwagę tworząc: dobry tytuł, dobrą fabułę, osobowość literacką oraz dobrze zaprojektowany dialog i monolog.

Nagrody wręczali zastępca burmistrza Miasta Jasła Elwira Musiałowicz-Czech oraz  Grzegorz Kociuba – przewodniczący jury konkursu.

Zapraszamy do obejrzenia relacji z finału na fanpage’u Biblioteki  https://www.facebook.com/BibliotekaJaslo/videos/4662644670419628

Lista osób nagrodzonych jest dostępna na stronie www.mbp.jaslo.pl.

Współorganizatorem Finału był Jasielski Dom Kultury.

Gratulujemy wszystkim laureatom.

MBP

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj