środa, 17 kwietnia, 2024

Udane dożynki w Tarnowcu! Najlepsze pierogi z Dobrucowej!

0
Udane dożynki w Tarnowcu! Najlepsze pierogi z Dobrucowej!
Udostępnij:

Gmina Tarnowiec, Powiat Jasielski oraz Gminny Ośrodek Kultury działający w Tarnowcu już po raz VII zorganizowali „Festiwal Smaków Regionalnych – PIEROGI”. Impreza ta odbyła się 23 sierpnia na tamtejszym stadionie sportowym. Była to nie lada gratka dla smakoszy pierogów oraz miłośników regionalnych potraw. Imprezę poprowadziła aktorka, tancerka oraz jedna z najpopularniejszych prezenterek telewizyjnych – Katarzyna Cichopek.
Powiatowe Święto Plonów rozpoczęło się o godzinie 13:00 od mszy świętej dożynkowej. Sanktuarium Matki Bożej Zawierzenia w Tarnowcu jest jedną z najstarszych w tym regionie, gdyż erygowano ją w 1345 r. Obiekt kultu w kościele w Tarnowcu stanowi cudowna figura Matki Bożej, która przyciąga tłumy wiernych i to nie tylko od święta. Oficjalne rozpoczęcie na stadionie sportowym w Tarnowcu miało miejsce o godzinie 14:30. Od samego początku organizatorzy zapewnili zgromadzonym bogaty program artystyczny. Festiwal Smaków Regionalnych rozpoczął się od tradycyjnego obrzędu dożynkowego w wykonaniu zespołów działających przy GOK . Kolejnym, charakterystycznym już punktem imprezy była prezentacja korowodu z precyzyjnie wykonanymi wieńcami, które w tym roku wyjątkowo przypadły do gustu publiczności.

W ramach przedsięwzięcia „Lato z Kulturą Powiatu Jasielskiego” zaprezentowano twórczość ludowych zespołów folklorystycznych. To wydarzenie kulturalne z powodzeniem uświetniło święto plonów i cieszyło się dużym uznaniem zarówno wśród występujących na scenie artystów, jak i mieszkańców powiatu. Była to idealna okazja dla zespołów i kapel ludowych z terenu powiatu jasielskiego do zaprezentowania swoich umiejętności i pochwalenia się, jak bogatym dorobkiem kulturowym dysponuje nasz region. Na scenie wystąpiły takie zespoły ludowe jak: „Liwoczanki”, „Kaśka” ,”Trzcinicoki”, „Pogórzanie” oraz „Tarnowcoki”. Kolorowe stroje, charakterystyczne przyśpiewki i układy taneczne występujących zachęcały uczestników do aktywnego włączenia się w zabawę. Wszystkie pokazy spotkały się z dużym aplauzem publiczności.

W ramach Powiatowego Święta Plonów jury przyznało nagrody w dwóch konkursach: na najbardziej efektowne stoisko dożynkowe oraz najlepsze pierogi 2015 roku.

Wyniki konkursu na najładniejsze stoisko:

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Potakówce.

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Dobrucowej.

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich w Roztokach.

Wyniki konkursu na najlepsze pierogi 2015 roku:

III miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Tarnowca.

II miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Roztok.

I miejsce – Koło Gospodyń Wiejskich z Dobrucowej.

Liczne konkursy i atrakcje odbyły się także dla zgromadzonej publiczności. Ostatni z nich dotyczył jedzenia pierogów na czas i cieszył się dużym zainteresowaniem szczególnie wśród mężczyzn. Podczas gdy dorośli degustowali regionalne potrawy (między innymi pierogi, kozie sery, chleb ze smalcem) i doceniali tradycyjne smaki naszego regionu, najmłodsi uczestnicy wydarzenia mogli skorzystać z wesołego miasteczka.

Głównym punktem niedzielnej imprezy był niewątpliwie koncert zespołu FEEL. Grupa ta na polskiej scenie muzycznej działa już od 2005 roku i ma na swoim koncie liczne nagrody muzyczne, w tym Fryderyki, Telekamery oraz Superjedynki. W Tarnowcu zespół zagrał swoje największe hity: „Jak anioła głos” oraz „No pokaż na co cię stać”. „Festiwal Smaków Regionalnych – PIEROGI” zakończyła zabawa ogrodowa z zespołem TEQUILA.

Należy podkreślić, że tego typu wydarzenie nie mogłyby się odbyć bez głównego sponsora, którym była firma LOTOS.

Zdjęcia i tekst: Natalia Dubiel

{gallery}galerie/2015_rok/dożynki_tarnowiec{/gallery}