niedziela, 29 stycznia, 2023

Ukazał się katalog poświęcony twórczości Mieczysława Wieteski

0
Ukazał się katalog poświęcony twórczości Mieczysława Wieteski
Udostępnij:

Wystawa twórczości Mieczysława Wieteski spotkała się ze sporym zainteresowaniem. Minęło zaledwie kilka tygodni od chwili jej zamknięcia i już z satysfakcją oddać możemy w ręce Szanownych Czytelników katalog wystawy – wydawnictwo pełne wyjątkowych zdjęć tego jasielskiego fotografa. Autorką jest Wiceprezes Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego Felicja Jałosińska.

Katalog zawiera 118 wybranych z wielu czarno-białych fotografii, często unikalnych. Powstawały one na przestrzeni kilkudziesięciu lat. Zdecydowana większość to nieistniejące już obrazy Jasła. Część dotyczy sąsiednich miejscowości, znajdują się tu też portrety kilku osób.

 

W słowie od wydawcy Prezes Stowarzyszenia Wiesław Hap charakteryzuje walory fotografii M. Wieteski: Widz ogląda zapisany w ułamku sekundy kadr rzeczywistości, która już nie istnieje, stała się przeszłością i wspomnieniem. Dla jednych oglądane zdjęcia będą przenosiły ich w świat dzieciństwa i młodości, innym, młodszym otworzą oczy i dusze na to, co należy poznać i do jakich korzeni sięgnąć, by zachować lokalną tożsamość i pamięć o przemianach ostatnich dziesięcioleci. (…) Dorobek fotograficzny Mieczysława Wieteski jest zatem tym bardziej cenny, bo zachowuje uchwyconą przez niego i zatrzymaną przemijającą urodę, czar ludzi oraz życie i klimat miasta, jego budowli, miejsc i minionych wydarzeń. W jego pracach możemy odnaleźć nastrój zwyczajności, ale i inności tamtych czasów.

Mieczysław Wieteska (1914-2004) po raz pierwszy z fotografią zetknął się jako uczeń drukarski. Pierwsze zdjęcia wykonał przy pomocy znalezionego i naprawionego aparatu skrzynkowego. Podstaw fotografii profesjonalnej uczył się w zakładzie fotograficznym znanego w Lublinie fotografa Hartwiga. Fotografia stała się jego pasją. Od 1952 r. mieszkał w Jaśle, gdzie przy ul. Tkaczowa 2 miał zakład fotograficzny „Karpaty”. Był społecznikiem, działając w stowarzyszeniach rzemieślniczych i miłośników fotografii. Był długoletnim członkiem Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi, odznaką Zasłużony Działacz Kultury i wieloma innymi.

Podstawowe dane o publikacji:
Felicja Jałosińska, 60 lat twórczości Mieczysława Wieteski – fotografa jasielskiego. Katalog z wystawy 01.10.2012 r. – 31.10.2012 r., Wyd. Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego, Jasło 2013. Oprawa miękka, objętość 68 stron. Konsultacja: Andrzej Krupa, korekta techniczna: Jacek Nawrocki, opracowanie techniczno-graficzne: Anna Brożyna, Felicja Jałosińska, Sylwia Kopacz-Nadymus, redakcja techniczna Felicja Jałosińska, reprodukcja zdjęć: Studio Ekspress Fotos w Jaśle, skład komputerowy: Sylwia Kopacz-Nadymus – Urząd Miasta w Jaśle, druk: Jasielskie Centrum Reklamy FROGART – Józef Nawracaj. Wsparcie finansowe Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle. Nakład 400 egz.

Katalog, podobnie jak i najnowszy, VII tom „Rocznika Jasielskiego”, można nabyć w siedzibie SMJiRJ oraz w księgarniach „U Jacka”.

Poniżej prezentujemy kilka wybranych fotografii z katalogu.

Mariusz Skiba

{gallery}galerie/wieteska{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj