poniedziałek, 22 lipca, 2024

Biblio-aktywni! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle

0
Biblio-aktywni! Podsumowanie projektu MBP w Jaśle
Udostępnij:

O tym, że m.in. literatura, wspomnienia z dzieciństwa a także lokalna przestrzeń i historia są doskonałą formą do pracy warsztatowej przekonali się uczestnicy działań w ramach projektu Biblio-aktywni! realizowanych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle od maja do listopada 2018 r.

Biblio-aktywni! to projekt propagujący czynne uczestnictwo w kulturze opartej na partnerstwie książki oraz żywego słowa, którego działania zachęciły społeczność lokalną seniorów 60+ do kreatywnego udziału w wydarzeniach wyzwalających interaktywny dialog z otoczeniem oraz pozwoliły na wyrażanie własnej ekspresji twórczej.

W ramach wydarzeń projektowych seniorzy wzięli udział w spotkaniach autorskich z Anną Janko oraz Iwoną Kienzler zachęcających do podejmowania rozmów o literaturze i kulturze, a zarazem pozwalających lepiej przyjrzeć się twórczości autorów chętnie czytanych i zapamiętywanych przez odbiorców.

Prócz spotkań autorskich domeną projektu była forma aktywizacji jaka doskonale przyjęła się poprzez ofertę warsztatową przygotowaną dla seniorów, pozwalającą przywołać wspomnienia, poruszyć wyobraźnię a także odszukać pomostu między przeszłością a teraźniejszością oraz literaturą a obrazem. Tak działo się podczas warsztatów animacji poklatkowej „Anegdoty z dzieciństwa”, w czasie których uczestnicy przenosząc się do czasu swojego dzieciństwa, a także historii oraz tekstów literackich, w formie animacji poklatkowej opowiedzieli najpiękniejsze a zarazem najbardziej zaskakujące opowieści, którymi zechcieli podzielić się z innymi. Za przyczyną tego powstała animacja poklatkowa stanowiąca powód do dumy dla jej realizatorów. Literacko-fotograficzne warsztaty „Tropem Małego Księcia” z kolei pozwoliły seniorom spojrzeć na najbliższą okolicę przez pryzmat literatury A. de Saint-Exupéry’ego oraz odszukać literackich odniesień i stworzyć multimedialny przewodnik po najbliższej okolicy inspirowany tropami literackimi. Rezultatem wspólnych działań była także wystawa dokumentująca etapy pracy nad przewodnikiem. W toku pracy warsztatowej nie zabrakło również odniesień do historii, polskiej kultury i tradycji za sprawą tajemniczej dziurki od klucza, bowiem w czasie warsztatów „Przez dziurkę od klucza” seniorzy pracując na bazie informacji historycznych i etnograficznych oraz rycin, obrazów i fotografii z regionu stworzyli opowieść o dawnych bohaterach codzienności. Przyjrzeli się dawnemu miastu, odwiedzili wiejskie chaty i mieszczańskie kamienice oraz wielokulturowe podwórka, czego efektem było wykonanie przestrzennych instalacji, do wnętrza których można spojrzeć przez tytułową „dziurkę od klucza” i przywołać niesamowite historie. Prócz historii miast i miasteczek zamkniętych w maleńkich pokojach, seniorzy uczestnicząc w warsztatach żywego słowa przekonali się także, że „Historie rosną na drzewach duszy”. Podczas warsztatów snucia opowieści po raz kolejny przenieśli się do świata dzieciństwa: podań oraz legend aby dowiedzieć się jak zostać twórcą własnych improwizowanych opowieści a także tych opartych na tekstach literackich i wyzwolić potencjał opowiadacza. Tuż po warsztatach opowieści wzięli udział w interaktywnym spektaklu słowa bazującym na historiach zasłyszanych podczas kazań, grze metaforycznej ubarwiającej przekaz i pokrzepiającej ducha, pozwalającym jeszcze głębiej przyjrzeć się sztuce opowieści.

To, co wniosła realizacja projektu Biblio-aktywni! w pozytywnym tego słowa znaczeniu „zburzyło” wszelką cykliczność spotkań oraz anonimowość seniorów w kulturze. I o to chodziło!

Projekt Biblio-aktywni! dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Patronat medialny nad projektem objęły: Polskie Radio Rzeszów, Radio Trendy, TVP Rzeszów, Telewizja Obiektyw, Internetowa Telewizja Południe, Fakty Jasielskie, Obiektyw Jasielski, Gazeta Codzienna Nowiny, Tygodnik regionalny Nowe Podkarpacie oraz portale internetowe: terazjaslo.pl, twojejaslo.pl, wirtualnejaslo.pl, jaslonet.pl.

Współorganizatorzy projektu: Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle, Klub Poetów Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej „Michalina”, Stowarzyszenie Niepełnosprawnych i Przyjaciół „MAMY NADZIEJĘ”, Klub Seniora przy Jasielskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

MBP Jasło

{gallery}galerie/18_rok/mbp_aktywni{/gallery}