środa, 17 sierpnia, 2022

Ogólnopolski sukces uczennicy Gimnazjum nr 2

0
Ogólnopolski sukces uczennicy Gimnazjum nr 2
Udostępnij:

Joanna Gołąb, uczennica Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle, zajęła II miejsce w ogólnopolskim konkursie historycznym „Epizody Niepodległości – Żołnierze Wyklęci”.
Uroczysta gala podsumowująca ogólnopolski konkurs zorganizowany w ramach „Roku Żołnierzy Wyklętych” odbyła sie w sali Kongresowej Collegium Maius Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. W kategorii szkół gimnazjalnych II miejsce w Polsce zajęła Joanna Głąb, uczennica Gimnazjum Nr 2 z Oddziałami Integracyjnymiw Jaśle i harcerka działającej przy tej szkole 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy”. Opiekunem Joasi był jej nauczyciel historii i drużynowy – hm. Wiesław Hap. W swojej pracy przedstawiła sylwetki Żołnierzy Wyklętych z naszego terenu, m.in. przybliżyła działalność w Zrzeszeniu „Wolność i Niezawisłość” legendarnego dowódcy Obwodu ZWZ – AK Jasło Józefa Modrzejewskiego oraz młodych ludzi wywodzących się z lokalnego harcerstwa działających po wojnie w „WiN” i organizacji „Młodzież Wielkiej Polski”.

Młoda laureatka dotarła do wielu materiałów i dokumentów (m.in. z archiwum opiekuna – historyka i regionalisty – i ze zbiorów druha Stanisława Peca oraz jego siostry Katarzyny Garbarz z domu Pec), archiwalnych fotografii, relacji, wspomnień i publikacji. Wszystkim, którzy w tym jej pomogli, Joasia bardzo dziękuje.

Organizatorami konkursu byli: Fundacja Niepodległości, Ośrodek Karta, Instytut Pamięci Narodowej, Muzeum Powstania Warszawskiego, a odbył się on pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa.

dr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj