środa, 7 grudnia, 2022

W drodze po Koronę Ziemi

0
W drodze po Koronę Ziemi
Udostępnij:

Szlak na Elbrus, aklimatyzacja przy zdobywaniu Mont Blanc, topniejące śniegi Kilimandżaro, położony na Antarktydzie Masyw Vinsona, wymagający Mount Everest oraz dlaczego nie należy lekceważyć Góry Kościuszki. O tym podczas 104. Studni Kulturalnej Jasielskiego Domu Kultury opowiedział jej gość – Łukasz Łagożny.

– Chciałbym państwa zabrać w wyprawę w góry. Wprawdzie będzie trudno przekazać dziesięć lat w nieco ponad póltorej godziny, ale mam nadzieję, że uda mi się podzielić z wami wykładem motywującym. Motywującym do tego, żeby żyć – zwrócił się do przybyłych Łukasz Łagożny.

Gość 104. Studni Kulturalnej JDK podzielił się z przybyłymi swoimi wspomnieniami związanymi ze zdobywaniem poszczególnych szczytów. Zwrócił uwagę także na to, jak bardzo ważne są doświadczenie i wiedza związane ze zdobywaniem gór. – Bardzo często porównuje się góry do oceanu, morza, czy jeziora. Ludzie zakładają się, że dopłyną na drugi brzeg czy na wyspę i nagle okazuje się że mają do przepłynięcia 15 kilometrów. Przy czym po 3 czy 5 kilometrów już nie mają siły by płynąc dalej, ponieważ na basenie takie odległości przepływali. W górach wysokich trudne jest to, że nie ma punktów odniesienia – domów, drzew ani niczego, co mogłoby nam tę wysokość określić – mówił gość studni.

Łukasz Łagożny mówił też o tym, że w wyższych partiach gór ważna jest aklimatyzacja, ze względu na małą ilość tlenu w powietrzu i niskie temperatury. Gość studni w ciągu ostatnich 10 lat zdobył tzw. rozszerzoną „Koronę Ziemi”, czyli 9, a nie tylko 7 najwyższych szczytów wszystkich kontynentów, o czym ciekawie opowiedział w ciągu blisko dwugodzinnego spotkania. Po powrocie z wypraw cieszyły go małe rzeczy: bieżąca woda w kranie, ogrzewanie, czy też poziom życia w porównaniu do odwiedzanych miejsc.

Himalaista zaprezentował również sprzęt używany przez wspinaczy podczas zdobywania najwyższych gór świata. Chętnie odpowiadał również na pytania publiczności.

pch (JDK)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj