niedziela, 19 maja, 2024

W galerii JDK: Fotograficzne zapiski z podróży

0
W galerii JDK: Fotograficzne zapiski z podróży
Udostępnij:

Nadzwyczaj interesującą wystawę zatytułowaną „Historie” można (do końca lipca br.) oglądać w galerii Jasielskiego Domu Kultury. To fotograficzne migawki z podróży Pawła Zgrzebnickiego po całym niemal świecie, wzbogacone o krótkie opisy. Warto zarezerwować sobie dłuższą chwilę i wybrać się do JDK, by tę wyjątkową ekspozycję obejrzeć.

Przekonali się o tym goście wernisażu, zorganizowanego późnym popołudniem 7 czerwca br., którzy z wielkim zaciekawieniem nie tylko oglądali intrygujące portrety mieszkańców odległych zakątków globu i obrazki z ich życia, ale też czytali krótkie, związane z nimi informacje.

 

„Historie” to tytuł zarówno wystawy, jak i albumowej książki, będącej fotoreportażem przedstawiającym sylwetki ludzi spotkanych przez autora podczas licznych podróży, które odbył w minionych 10 latach. Na wystawie zaprezentowanych jest 30 zdjęć, m.in. z Indii, Madagaskaru, Argentyny i Urugwaju. W książce jest ich 106, prawie z całego świata (podróżnik nie odwiedził jeszcze Australii). – Tytuł książki i wystawy wzięły się stąd, że każdemu spotkaniu z ludźmi, których zdjęcia pokazuję, towarzyszyła jakaś drobna historyjka. Coś się wydarzyło takiego, że utkwiło mi w pamięci. (…) Zdałem sobie sprawę, że choć minęło bardzo dużo czasu, niekiedy nawet 10 lat, każdego z nich doskonale pamiętam. Postanowiłem więc do każdego z tych zdjęć dodać narrację – mówił podczas wernisażu Paweł Zgrzebnicki. – Zdjęcia są czarno-białe, ponieważ uznałem że kolor odciąga uwagę widza od natury człowieka. (…) Gdy zdejmiemy kolor, bardziej zwracamy uwagę na osobę, na osobowość przedstawianej postaci. Szczególnie jest to istotne – takie mam wrażenie – przy przedstawianiu ludzi z innych kultur, ponieważ mają oni często niezwykle barwne stroje lub rozpraszające uwagę obserwatora dodatki do ubiorów. Jak zauważył, gdy spojrzy się na człowieka jako takiego, odartego z kulturowej maski, którą jest ubiór, zwyczaje, rytuały itp., okazuje się, że w zasadzie niczym się nie różnimy. – Wszyscy jesteśmy tacy sami, wszyscy mamy podobne troski, wszyscy chcemy miłości, bezpieczeństwa, dobra dla swoich rodzin, dzieci, spokojnego życia… – tłumaczył.

Fotoreportera przedstawił na wstępie dyrektor JDK Janusz Szewczyk. Wernisaż był niepowtarzalną okazją do rozmowy z mającym wyjątkowe wyczucie istoty obrazu fotografem i towarzyszką jego podróży oraz do nabycia książki „Historie” z dedykacją autora.

***

Paweł Zgrzebnicki: podróżnik, fotograf, autor tekstów, organizator wypraw, odwiedził ponad 60 krajów, publikując relacje, dokumentację fotograficzną, przygotowując wystawy i prezentacje. Od wielu lat prowadzi – razem z Agą Zgrzebnicką – serwis internetowy „Dzienniki Wypraw”, dzieląc się z czytelnikami wrażeniami z podróży, fotografiami z najdalszych zakątków świata oraz informacjami o odwiedzanych miejscach i ich mieszkańcach.

JDK – st

{gallery}galerie/16_rok/fotograficzne_zapiski{/gallery}