niedziela, 14 lipca, 2024

Wakacje ze sztuką – warsztaty dla młodych talentów

0
Wakacje ze sztuką – warsztaty dla młodych talentów
Udostępnij:

Piętnaścioro uczniów z klas gimnazjalnych Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle uczestniczyło w warsztatach artystycznych dla zdolnej młodzieży, zorganizowanych w lipcu br. przez Fundację im. Stefanii Woytowicz, przy wsparciu finansowym Miasta Jasła. Wystawę powarsztatową można oglądać w Jasielskim Domu Kultury do 10 września.

Warsztaty odbyły się w MalGalerii Bogdana i Małgorzaty Samborskich przy ul. 17 Stycznia w Jaśle. Pod ich oraz Jana Kukułki kierunkiem młodzi ludzie poznawali podstawy ceramiki, witrażu, malarstwa, rzeźby, rysunku i decoupage.

Jak zgodnie stwierdzili prowadzący warsztaty i ich organizatorzy, młodzieży ta forma spędzenia części wakacji wyjątkowo przypadła do gustu. – Mieli przychodzić o 9. Przygotowujemy się z żoną do warsztatów, wpół do dziewiątej, patrzymy, a oni już są. Mieli pracować do trzeciej, często do czwartej siedzieli. Nie trzeba ich było pilnować, tylko raczej szukać, bo zaszywali się w różnych kącikach i pracowali – opowiadał na wernisażu Bogdan Samborski, podkreślając, że efekty pracy młodych artystów przerosły jego oczekiwania. Dodał również, że w tych warsztatach nie chodziło o to, żeby powstawały dzieła sztuki, tylko żeby uczniowie zetknęli się z jak największą liczbą różnych technik, żeby spróbowali swoich sił w każdej z nich i zorientowali się, jakie predyspozycje musi mieć twórca.

W ramach warsztatów odbyła się też wycieczka do Sanoka, gdzie grupa zwiedziła Muzeum Budownictwa Ludowego i Muzeum Historyczne.

Założenia i rezultaty projektu przedstawiła podczas otwarcia wystawy jego koordynatorka Bożena Radwan, a gratulacje organizatorom i realizatorom warsztatów oraz młodym twórcom i ich rodzicom złożyła zastępca burmistrza Jasła Elwira Musiałowicz-Czech.

jdk/umj