poniedziałek, 17 czerwca, 2024

XVI OKMI. Grand Prix dla Bartłomieja Kiecany

0
XVI OKMI. Grand Prix dla Bartłomieja Kiecany
XVI OKMI, Bartłomiej Kiecana, fot. arch.
Udostępnij:

Bartłomiej Kiecana, młody trębacz z PSM I i II st. w Zamościu zdobył Grand Prix w XVI Ogólnopolskim Konkursie Młodych Instrumentalistów im. Stefanii Woytowicz. Organizatorem OKMI, który odbywał się od 17 do 18 marca br. był Jasielski Dom Kultury oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia im. Witolda Lutosławskiego w Jaśle.

W tym roku ponownie Ogólnopolski Konkurs Młodych Instrumentalistów został przeprowadzony w wersji online. Uczestnicy konkursu przesłali nagrane filmy z utworami, które następnie przez 2 dni były przesłuchiwane i oceniane przez jurorów: prof. Andrzeja Godka (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Wiesława Kwaśnego (Akademia Muzyczna w Krakowie), prof. Igora Cecocho (Akademie Muzyczne we Wrocławiu i Łodzi), dr hab. Adama Klocka (Akademia Muzyczna w Krakowie), dr hab. Arkadiusza Krupę (UMCF w Warszawie) oraz prof. Pawła Zawadzkiego (Akademia Muzyczna we Wrocławiu). Kolejnym etapem był koncert laureatów, podczas którego wyłoniono tegorocznego zdobywcę Grand Prix – Bartłomieja Kiecanę.

– Bardzo cieszymy się, że w Jaśle mimo tak trudnych warunków pandemicznych ten konkurs jest kontynuowany. Myślę, że jest to jeden z ważniejszych na arenie ogólnopolskiej konkurs dla młodych muzyków. Konkurs sprawiedliwy, który przyciąga szerokie środowisko muzyczne – podkreślił dr hab. Adam Klocek z Akademii Muzycznej w Krakowie. Członek jury zwrócił także uwagę na wysoki poziom konkursu oraz fakt, że muzyka jest bardzo ważnym elementem promocji polskiej kultury na świecie. Radości z tego, że konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród młodych adeptów sztuki, nie krył burmistrz Ryszard Pabian.

– Jest mi ogromnie miło że po raz kolejny możemy gościć, wprawdzie wirtualnie, ale tych młodych artystów z całego kraju. Nas ogromnie cieszy, że do naszego miasta zdecydowaliście się przybyć chociażby przez łącza internetowe, aby sprawdzić jak postępuje wasz rozwój, poddać się ocenie, a to przecież najlepszy sposób aby te swoje umiejętności rozwijać – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła, który podziękował członkom jury za ich zaangażowanie oraz organizatorom za przygotowanie konkursu.

Gratulując wyróżnionym, organizatorzy i jurorzy wyrazili nadzieję, że kolejny XVII konkurs odbędzie się już w normalnych warunkach w 2023 roku

XV Ogólnopolski Konkurs Młodych instrumentalistów odbywał się pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Jasła, partnerem wydarzenia był LOTOS, a wsparcia udzieliła Toyota Jasło.

JDK