niedziela, 5 lutego, 2023

Wakacyjne czwartki z JDK – Nauka na wesoło

0
Wakacyjne czwartki z JDK – Nauka na wesoło
Udostępnij:

Interesujące eksperymenty z wyrzutniami na nadciśnienie i mechanicznymi, siłę podciśnienia oraz właściwości fal dźwiękowych mieli okazję poznać uczestnicy pierwszego z tegorocznych „Wakacyjnych czwartków artystycznych” z JDK. 

Po południu 4 lipca na Osiedlu Górka Klasztorna, na terenie oddanego ostatnio do użytku kompleksu rekreacyjno-wypoczynkowego rozłożyło się „Laboratorium młodego naukowca”. Prowadzący je animatorzy zabaw z Estrady Tyskiej zaprosili dzieci i młodzież, a także ich opiekunów do wspólnych doświadczeń. Eksperymentatorzy przywieźli ze sobą proste rekwizyty, którymi mogły posługiwać się dzieci. Prowadzący doświadczenia podali również wiele ciekawostek, wyjaśniających jak i dlaczego wszystko działa tak, a nie inaczej. Było więc m.in. pompowanie powietrza do plastikowych, częściowo wypełnionych wodą butelek, które startowały z wyrzutni niczym rakiety, skonstruowany według średniowiecznych wzorów trebusz, czyli machina miotająca pociski (baloniki z wodą), a oraz … odkurzacz, który służył za pompę próżniową. Dzieci nauczyły się jak najprościej zrobić piszczałkę i dowiedziały od czego zależy wysokość dźwięku. Na zakończenie odbył się konkurs rysunkowy, którego tematem były wynalazki. Okazało się, że wyobraźnia maluchów nie zna granic. Mini galerię konkursowych obrazków można będzie w wakacje oglądać w Domu Osiedlowym na Górce Klasztornej.

Na zakończenie spotkania, w którym uczestniczyło kilkadziesiąt dzieci i ich opiekunów, rozdane zostały nagrody, a przewodniczący Zarządu Osiedla Górka Klasztorna Jan Pierzchała zaprosił wszystkich obecnych, a także pozostałych mieszkańców Jasła i okolic oraz ich gości do korzystania z kompleksu, w którym można wspaniale wypocząć i pobawić się. Teren rekreacyjno – wypoczynkowy jest czynny codziennie. Można tu miło i bezpiecznie spędzić czas, korzystając z boiska wielofunkcyjnego, boiska do piłki plażowej, „ścieżki zdrowia” z urządzeniami do ćwiczeń, świetnie urządzonych placów zabaw, miejsc do grillowania, altanek biesiadnych, a także pływających pomostów i rowerków wodnych. Na miejscu jest również catering.

Jasielski Dom Kultury natomiast już dziś zaprasza na kolejny „Wakacyjny czwartek artystyczny” z JDK 11 lipca br. Spotykamy się – jak zwykle o godz. 14, ale tym razem na Osiedlu Niegłowice (obok budynku OSP). W drugi czwartek wakacji, wspólnie z animatorami zabaw z Estrady Tyskiej i instruktorami plastyki z JDK, wyruszamy w „Kolorową podróż dookoła świata”.

Następny z czterech „Wakacyjnych czwartków artystycznych” z JDK odbędzie się po dwutygodniowej przerwie, 1 sierpnia na Osiedlu Kopernika (obok przedszkola miejskiego). Tam do wspólnej zabawy zaprosi wszystkich „Pracuś Bob”. Hasłem przewodnim ostatniego spotkania (8 sierpnia) na Osiedlu Ulaszowice (boisko sportowe Na Kotlinę), będzie „Bajkowy świat”.

Organizowane przez JDK „Wakacyjne Czwartki Artystyczne” są współfinansowane ze środków Miasta Jasła w ramach Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii.

JDK – st

{gallery}galerie/naukana_wesolo{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj