piątek, 24 maja, 2024

Wakacyjny zwierzyniec

0
Wakacyjny zwierzyniec
Udostępnij:

Pancernik Aleksander, zebra Zanzibar, biedronka Amelka, Alora – psia terapeutka oraz wiele innych sympatycznych zwierzaków towarzyszyło nam w wakacyjnym Literackim ZOO.

Podczas wspólnych spotkań poznaliśmy historie, które posłużyły nam nie tylko do dobrej zabawy, ale także do zastanowienia się jakie wartości są ważne w życiu oraz które mają największy wpływ na nasze postępowanie i decyzje.

Poznaliśmy zdumiewające ciekawostki, zabawne przykłady i kolorowe ilustracje ze świata zwierząt.

Spotkaniom towarzyszyło głośne czytanie ciekawej i wartościowej literatury m.in.: Larsa Klintinga – Kastor piecze, Felici Law – Pancernik Aleksander, Ruth Galloway – Rekin Śmieszek, Asy Lind – Raz, dwa, trzy, Piaskowy Wilk.

W Oddziale dla Dzieci i Młodzieży odkryliśmy fascynujące sekrety przyrody i tajemnice zwierząt. Nie zabrakło też kreatywnej zabawy, barwnych anegdot i sporej dawki humoru.

Zainspirowani literaturą ze świata zwierząt, zastanawialiśmy się czy trudno jest podejmować wyzwania i czy warto czasem zaryzykować i zmienić coś w swoim życiu? Stworzyliśmy drewniane ZOO i wzięliśmy udział w zabawie pięciu zwierząt. Z sympatycznym Kastorem „upiekliśmy” dla swoich pupili plastelinowe smakołyki, a ze słonikiem Pomelo zawędrowaliśmy do Wakacyjnej Akademii Tropicieli.

Wiele kreatywnych i interesujących zajęć dla dzieci odbyło się w Filii nr 1. Spotkania upłynęły w miłej i twórczej atmosferze, podczas których zastanawialiśmy się czy wierność, zgoda i szacunek są ważne także w świecie zwierząt? Wyczarowaliśmy balonowy zwierzyniec, wykorzystując własne odciski palców stworzyliśmy afrykańskie zwierzęta, a z masy solnej – zwierzostwory.

To były super zajęcia! – stwierdziła Lenka, najmłodsza uczestniczka spotkań.

W Filii nr 2 wspólnie z literackimi postaciami zwierząt dzieci przemierzały łąki, lasy, sawannę, wyspy i morskie głębiny. Poznały zwyczaje dzikich zwierząt, niesamowite fakty z życia ptaków, zadziwiający świat owadów, zachwycały się egzotycznymi zwierzętami. Dowiedziały się, które zwierzęta żyją w stadach, a które są samotnikami oraz czym jest przyjaźń w świecie zwierząt. W czasie zajęć powstały: wielobarwne motyle, uśmiechnięte ośmiorniczki, talerzykowe lwy i biedronki, żółwie z kółeczek oraz ogromne drzewo z kopertowymi sowami.

W Filii nr 3 podróżując w głąb siebie poznawaliśmy wartości, którymi powinniśmy kierować się w życiu. Historia pancernika Aleksandra, uświadomiła nam że, nie warto chować głowy w piasek, gdy wokół dzieje się tyle ciekawych rzeczy. Tak jak kotom, które zawsze spadają na cztery łapy, w życiu potrzebny jest także łut szczęścia. Bawiąc się aplikacjami tabletowymi stworzyliśmy niepowtarzalne i nowatorskie komiksy o zwierzętach.

Ostatnie spotkanie było najbardziej emocjonujące, ponieważ wybieraliśmy najciekawsze selfie ze swoim pupilem lub zwierzątkiem spotkanym podczas wakacji. Wszystkie zdjęcia były pomysłowe i miały swój urok. Na pamiątkę naszych letnich spotkań powstała wystawka prezentująca uczestników oraz ich prace plastyczne.

W spotkaniach łącznie wzięło udział około 350 osób.

Spotkania odbywały się w ramach kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom” prowadzonej przez Fundację „ABCXXI Cała Polska czyta dzieciom”, w której Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle uczestniczy realizując akcję „Całe Jasło czyta dzieciom”.

Zapraszamy wszystkie dzieci do udziału w zajęciach, które odbędą się w Bibliotece w roku szkolnym 2017/18. Szczegóły wkrótce!

MBP Jasło

{gallery}galerie/17_rok/literackie_zoo{/gallery}