piątek, 12 sierpnia, 2022

Wystawa obrazów Pinkasa w 10 rocznicę śmierci Marii Wolnej

0
Wystawa obrazów Pinkasa w 10 rocznicę śmierci Marii Wolnej
Udostępnij:

Już od 5 lipca do końca sierpnia br. można oglądać wystawę Malarstwa Ignacego Pinkasa – Legionisty, znanego głównie z portretów, a także architektury Krakowa, Wilna, Gdańska czy Pragi.

W Muzeum Regionalnym w Jaśle możemy zobaczyć obrazy, dokumenty, a także szkicowniki artysty, przekazane w 1996 r. przez Marię Wolną – pasierbicę artysty, która marzyła o upowszechnieniu twórczości Ignacego Pinkasa.

 

Obecnie Muzeum Regionalne w Jaśle posiada największy zbiór prac artysty. Wystawy można zobaczyć także w Tarnobrzegu, Bieczu, Dukli, Słowacji, Gorlicach – które organizuje Muzeum Regionalne w Jaśle starając się popularyzować postać artysty.

Pierwszą częścią ekspozycji jest portret poświęcony tematyce legionowej, a także portrety rodziny artysty. Reprezentowane są także obrazy architektury Krakowa, Wilna i innych miejscowości jednakże przeważają te z Krakowa gdyż to właśnie z tym miastem związany był najbardziej. Takie obrazy jak ulica Floriańska, Kościół Mariacki, a także fragment rynku krakowskiego, który ujęty jest jakby z wysokiego budynku okna ukazują niezwykłą architekturę. W Muzeum znajdują się także obrazy kasetowe. Artysta nigdy nie rozstawał się z kasetką, w której nosił papier, a także przybory do malowania. Pokazane są także pamiątki artysty związane z jego twórczością min., dokument, który potwierdza jego obywatelstwo Jasła. Ukazane są fotografie artysty od najmłodszych lat dzieciństwa po ostatnie lata życia. Widnieją także obrazy, które Ignacy malował tuż przed śmiercią związane z tematyką morską. Szczególną uwagę przykuwają szkice i rysunki, które ukazane są po raz pierwszy, a także obraz Troski, który Ignacy malował przez całe życie. Obraz ten miał symbolizować Polskę.

Ignacy Pinkas urodził się 8 grudnia 1888 r. w Jaśle, należy do najwybitniejszych artystów, malarzy. Już od najmłodszych lat przejawiał talent plastyczny. Zajmował się także grafiką. W wieku 18 lat opuścił Jasło i wraz z rodzicami przeprowadził się do Krakowa. Wykonywał różne prace był ekspedientem, grał także w tatrze objazdowym, pracował także przy budowie dworca kolejowego. Wykonał portret Franciszka Józefa, który pozwolił mu na podjęcie się studiów w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Niestety wybuch I wojny spowodował przerwanie studiów. W 1914 r. wstąpił do Legionów Polskich Józefa Piłsudzkiego. Swoją służbę ukończył stopniem sierżanta w 1918 r. Za podjęte walki został oznaczony Krzyżem Walecznym. Prócz portretów Franciszka Józefa czy architektury malował także sceny z rybami, służby w Legionach, a także kwiaty. Ignacy prezentował swoje prace min., w Krakowie, Wilnie, Lwowie, Gdańsku, Toruniu. Artysta chorował na gruźlicę, zmarł 3 sierpnia 1935 r., pochowany na cmentarzu Rakowickim. Tuż przed jego śmiercią opiekowała się nim pasierbica Maria Wolna, dzięki której do Muzeum Regionalnego w Jaśle trafiły rodzinne dokumenty, fotografie, a także szkicowniki.

Klaudia Kosiba

{gallery}galerie/wystawa_pinkas{/gallery}

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj