niedziela, 21 kwietnia, 2024

XII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat

0
XII Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat
Udostępnij:

10 lipca Trzcinica rozbrzmiewać będzie ludową nutą: występy kapel, pokazy sztuki ludowej i rzemiosła oraz regionalna kuchnia.
Już po raz dwunasty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Folkloru Karpat w Trzcinicy. Ideą festiwalu jest ocalenie i podtrzymywanie zanikających tradycji ludowych takich jak: rzemiosło, sztuka ludowa, kuchnia regionalna, stroje i muzyka karpacka. Kultywowanie i upowszechnianie bogactwa folkloru karpackiego odbywać się będzie poprzez udział i prezentację twórczości zespołów ludowych polskich i zagranicznych. Popisy oceniają profesjonaliści – uznani etnomuzykolodzy. Na festiwalowej scenie występowały już, oprócz kapel polskich, ludowe zespoły z Węgier, Rumunii, Czech, Słowacji, Litwy, Ukrainy, Albanii.

W niedzielę 10 lipca od godz. 14. będą prezentowały swoje programy kapele polskie i zagraniczne. Wystąpią między innymi kapele: Biała Muzyka ze Świlczy, Rodzinna Kapela Kurasiów z Lubziny, Muzyka Białopotocanie z Krościenka nad Dunajcem, Pilżnianie, Gorce z Kamienicy, Rodzinna Kapela Zastawnych z Brzostku, Mocne Bojki z Ukrainy, Gurolsko Kapela z Czech oraz Kapela Ludowa z Satu Mare w Rumunii.

Wszystkie kapele będą brać udział w konkursie i walczyć o statuetkę „Karpackiego Grajka”.

Skład jury:

Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog
Tadeusz Łopatkiewicz – etnograf
Jerzy Dynia – etnomuzykolog
Jadwiga Adamczyk – muzyk, folklorysta
prowadzący: Stanisław Łukaszczyk

Poza konkursem na festiwalowej scenie zaprezentują się zespoły działające przy Gminnym Ośrodku Kultury w Jaśle tj. Zespół Pieśni i Tańca Jaślanie wraz z Kapelą i oraz Kapela Ludowa Trzcinicoki.

Imprezie muzycznej zawsze towarzyszą wystawa i targi sztuki ludowej. Smakowitą „atrakcją” festiwalu jest tradycyjne chłopskie jadło.

Miejsce Festiwalu – stadion przy starym kościele w Trzcinicy.

Organizatorzy Festiwalu:

1. Gmina Jasło
2. Gminny Ośrodek Kultury w Jaśle z/s w Trzcinicy
3. Ochotnicza Straż Pożarna w Trzcinicy
4. Stowarzyszenie Trzcinica Razem