sobota, 22 czerwca, 2024

„Z gabinetu kolekcjonera” – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym

0
„Z gabinetu kolekcjonera” – nowa wystawa w Muzeum Regionalnym
Udostępnij:

Muzeum Regionalne w Jaśle ma zaszczyt zaprosić na promocję publikacji oraz prezentację wyników projektu:

Z gabinetu kolekcjonera – konserwacja starodruków z kolekcji St. Kadyiego na ekspozycję stałą Muzeum Regionalnego w Jaśle. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie promocyjne i prezentacja odbędą się 14.12.2023 r. (czwartek) w Muzeum Regionalnym w Jaśle (ul. Kadyiego 11) o godz. 16.30. Gośćmi specjalnymi będą Pani mgr Ewa Pietrzak, konserwator w Pracowni Konserwacji Papieru i Skóry Zamku Królewskiego na Wawelu oraz Pan mgr Piotr Pietrzak, prezes zarządu pracowni EM2 – konserwatorzy prac, którzy opowiedzą o konserwacji starodruków z kolekcji doktora Kadyiego.

Publikacja ma formę niedialogowego wywiadu prasowego przeprowadzonego w 1976 roku przez redaktora czasopisma „Przekrój” Zbigniewa Święcha ze Stanisławem Kadyiem (artykuł ukazał się 11.09.1977 roku). Dziennikarz w przesłanych pytaniach i zagadnieniach porusza kwestie rodzinne, zawodowe oraz szerokie zainteresowania i bogate kolekcje doktora. Liczne anegdoty, umiejętne łączenie poważnych tematów z lekkimi opowiastkami „z pierwszej ręki” czynią tę rozmowę niezwykle interesującym źródłem wiedzy o patronie naszego Muzeum. Dodatkowo folder został wzbogacony o liczne fotografie z prywatnej kolekcji doktora, które są częścią zbiorów MRJ.

Stanisław Kadyi w odpowiedzi na prośbę redaktora Święcha kilka akapitów wywiadu poświęcił kolekcji starych książek, które w rodzinie doktora były od pokoleń. Rzadkie wydawnictwa medyczne, stare foliały i książki od XV wieku po współczesność; większość z  nich spłonęła w trakcie II Wojny Światowej.

W zbiorach Muzeum Regionalnego w Jaśle znajduje się 140 starodruków z systematycznie odbudowywanej po wojnie kolekcji. Sześć najstarszych (wydane w latach: 1479-1590) i najcenniejszych zostało poddanych konserwacji w ramach projektu Z gabinetu kolekcjonera – konserwacja starodruków z kolekcji St. Kadyiego na ekspozycję stałą Muzeum Regionalnego w Jaśle. Projekt dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. Księgi różnorodne, ukazujące szeroki wachlarz zainteresowań doktora. Pierwsza z nich, najstarsza w muzealnych zbiorach, to inkunabuł – Pismo Święte, wydane w 1479 r. w Norymberdze przez Antona Kobergera. Pozostałe to XVI-wieczne egzemplarze druków polskich i zagranicznych, ocalałe z pożogi Jasła w 1944 r. Wśród nich ilustrowany egzemplarz Pisma Świętego drukowany w Genewie. Są pierwsze księgi liturgiczne z krakowskiej drukarni Jana Hallera, jest dzieło Arystotelesa, aż po drukowane w Kolonii dzieło pochodzącego z pobliskiego Biecza Marcina Kromera „O pochodzeniu i czynach Polaków….”. Wszystkie pozycje wzbogacą wystawy stałe muzeum, przede wszystkim ekspozycję w „gabinecie kolekcjonera”, który jest dedykowany pamięci patrona Muzeum, a także część ekspozycji poświęconej sztuce sakralnej.

Folder o dr. Stanisławie Kadyiu będzie można nieodpłatnie nabyć w naszym Muzeum.

Wydawca katalogu: Muzeum Regionalne w Jaśle, Autor: dr Stanisław Kadyi, Redaktor: Joanna Pilszyk, Korekta i wstęp: Natalia Spólnik, Współpraca: Barbara Czajka, Autor zdjęć konserwowanych zabytków: Ewa Pietrzak, Projekt i opracowanie graficzne: Atina Gondek, Wykorzystano: Materiały Archiwalne Muzeum Regionalnego w Jaśle, Zdjęcia eksponatów: Michał Szopa.