poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych

0
Karty parkingowe dla osób niepełnosprawnych
Udostępnij:

Wydłużenie o siedem miesięcy, do połowy 2015 roku, terminu ważności starych kart parkingowych dla niepełnosprawnych – przewiduje ustawa Prawo o ruchu drogowym, którą dzisiaj uchwalił Sejm.
Ustawę, która teraz trafi do Senatu, poparło w głosowaniu 447 posłów, jeden był przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na „kopertach”; jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez Powiatowe lub Miejskie Zespoły do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.

Do tej pory karty były wydawane bezterminowo, od 1 lipca – po wejściu w życie nowelizacji Prawa o ruchu drogowym – nie dłużej niż na 5 lat. Zmiany miały ukrócić nadużycia związane z używaniem kart. Stare karty miały obowiązywać do końca listopada.

Posłowie z sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny zaproponowali jednak wydłużenie tego terminu do połowy przyszłego roku, argumentując, że gdy będzie duży napływ wniosków o orzeczenie niepełnosprawności, niektóre osoby nie zdążą uzyskać nowej karty parkingowej.

Cały artykuł na Onet.pl

A jak formalności związane z wyrobieniem karty parkingowej w Jaśle widzi osoba niepełnosprawna?

Do Starostwa Powiatowego można dostać się windą, więc osoba niepełnosprawna nie będzie miała trudności z dostaniem się do środka i to chyba tyle pozytywnych słów w tej sprawie. W pokoju, w którym załatwiało się sprawę, okazało się, że na nową kartę nie można dać zdjęcia z poprzedniej karty, bo jest przedziurawione zszywaczem.

Na pytanie do czego ta karta upoważnia, pani ją wydająca, podała tylko ogólnie informacje dotyczące Jasła, bo w każdej gminie jest inaczej. Została zapytana również, czy mają jakieś materiały informujące o tym. Odpowiedź brzmiała przecząco. W takim razie skąd osoby niepełnosprawne mają się o tym dowiedzieć? Chyba wyłącznie z Internetu. Oto kilka linków:

http://wiadomosci.onet.pl/kraj/sejm-beda-nowe-karty-parkingowe-dla-niepelnosprawnych/he7z9

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/3549#.VDTTyxbaydY

„Od dnia 1 lipca 2014 r. karta parkingowa będzie wydawana wyłącznie:

 1. osobie niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego albo umiarkowanego stopnia niepełnosprawności mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego   poruszania się;
 2. osobie niepełnosprawnej, która nie ukończyła 16 roku życia mającej znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.”

Kartę można odebrać tylko w poniedziałek, a przy jej wyrobieniu należy uiścić opłatę w wysokości 21 zł na podstawie „rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 24 czerwca 2014 r. (Dz.U. z 2014 r., poz. 843) w sprawie wysokości opłaty za wydanie karty parkingowej oraz warunków dystrybucji blankietów kart parkingowych.”

Ewelina Szot

 W załączniku do pobrania wzór karty parkingowej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj