wtorek, 21 marca, 2023

„Koperta” to przywilej, z którego mają prawo korzystać wyłącznie określone osoby

0
„Koperta” to przywilej, z którego mają prawo korzystać wyłącznie określone osoby
Udostępnij:

„Wydaje Ci się, że to takie szczęście korzystać ze specjalnego miejsca parkingowego tuż przy wejściu. Mogę Cię zapewnić, że nie chciałbyś być na moim miejscu. Gdybym mógł, wolałbym zaparkować dalej i przejść się kilka kroków”.

Pamiętaj kierowco, że „koperta to przywilej”, z którego mają prawo korzystać określone osoby. Niestety, wciąż o tym zapominamy, dlatego Straż Miejska podczas swojej codziennej służby patrolowej podejmuje interwencje wobec kierowców, którzy łamią przepisy dotyczące osób niepełnosprawnych. Strażnicy kontrolują także prawidłowość oznakowania miejsc parkingowych przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Funkcjonariusze współpracują w tej sprawie ze stowarzyszeniami i organizacjami, aby móc wspólnie realizować programy informacyjne i edukacyjne, których celem jest podnoszenie świadomości kierowców dotyczące osób niepełnosprawnych.

parking niepełnosprawni Miejsca parkingowe, z których mają prawo korzystać osoby niepełnosprawne powinny być oznakowane znakiem pionowym D-18a wraz z tabliczką T-29 umieszczoną pod tym znakiem oraz znakiem poziomym P-24 oznaczającym miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej.

Podmioty uprawnione do parkowania na „kopercie” to:

– osoby o orzeczonym stopniu niepełnosprawności,

– kierujący pojazdem przewożący osobę z ograniczoną sprawnością ruchową,

– pracownicy placówek zajmujących się rehabilitacją, opieką lub edukacją osób niepełnosprawnych pozostających pod opieką tych placówek.

Karta Parkingowa dla osoby niepełnosprawnej

karta parkingowa

Do parkowania na miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych uprawnia specjalna Karta Parkingowa. Mogą ubiegać się o nią osoby indywidualne o stwierdzonym stopniu niepełnosprawności, a także placówki zajmujące się opieką, rehabilitacją, lub edukacją osób niepełnosprawnych.

W Jaśle o kartę parkingową można ubiegać się w Starostwie Powiatowym na podstawie orzeczenia wydanego przez Miejski Zespół do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności. Wydanie karty następuje po złożeniu stosownej dokumentacji i po uiszczeniu opłaty. Podczas postoju samochodu karta powinna być umieszczona w miejscu umożliwiającym jej odczytanie, najlepiej za przednią szybą samochodu, wewnątrz pojazdu.

Kierowca posiadający kartę parkingową przeznaczoną dla osób niepełnosprawnych jest upoważniony do bezpłatnego parkowania w całej Strefie Płatnego Parkowania Niestrzeżonego na terenie miasta Jasła.

Osoba ubiegająca się o kartę parkingową, powinna przygotować następujące dokumenty:

– wypełniony na miejscu wniosek o wydanie karty parkingowej,

– fotografię (1 szt.) o wymiarach 35 mm × 45 mm,

– kserokopię orzeczenia o stopniu niepełnosprawności (należy mieć przy sobie do potwierdzenia oryginał),

– dowód osobisty.

Osoba niepełnosprawna, kierująca pojazdem oznaczonym kartą parkingową może nie stosować się do poniższych znaków drogowych:

znaki

Pamiętaj !

Jeżeli zaparkujesz samochód na miejscu oznaczonym kopertą lub znakiem „miejsce dla pojazdu osoby niepełnosprawnej” musisz liczyć się z wysoką karą grzywny określoną w taryfikatorze – 500 zł i 6 punktów karnych – wykroczenie z art. 92§1 kw.

Ponadto, od dnia 11 kwietnia 2015 roku weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów zmieniające wysokości grzywien nakładany w drodze mandatów karnych, gdzie wprowadzona została sankcja za posługiwanie się kartą parkingową osoby niepełnosprawnej przez osobę do tego nieuprawnioną – wykroczenie z art 96b kw – mandat karny w wysokości 300 zł.

W przypadku zbiegu wykroczeń art. 96b z art. 92§1 kw grzywna może wynieść nawet 800 zł. Jeżeli jesteś świadkiem bezprawnego parkowania pojazdu – zgłoś to! Dzwoń pod numer 986 lub 997.

Straż Miejska w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj