wtorek, 31 stycznia, 2023

Świat za murami – okiem Tomasza Kasprzyka

0
Udostępnij:

W dniach od 3 do 17 stycznia 2017 w Galerii Sztuki BWA w Krośnie, ul. Kolejowa 1, dostępna będzie wystawa fotografii Tomasza Kasprzyka pt. „Ad Gloriam Tuam. Dla Twojej Chwały. Z życia Sióstr Bernardynek w Zakliczynie A.D. 2016”.

Tomasz Kasprzyk związany jest z Jasłem od wielu pokoleń, tutaj mieszka i tworzy. Mieliśmy okazję oglądać różne wystawy jego autorstwa, ta jest jednak wyjątkowa. Siostry zakonne – bo to na nie przede wszystkim skierowany jest tym razem kadr fotografa – to temat trudny i wymagający, najczęściej niedostępny dla innych fotografików. Dla wrażliwego i uważnego, umiejącego wyłapać i zatrzymać czas z zaklętą w nim emocją i pięknem artysty, okazał się kolejnym strzałem w dziesiątkę. Zapraszamy serdecznie na wystawę Tomka Kasprzyka do Krosna oraz do zapoznania się z poniższą recenzją.

„Autor zdjęć Tomasz Kasprzyk w sobie tylko znany sposób nie tylko dostał pozwolenie na wejście do strefy niedostępnej Zakonu Klauzurowego Sióstr Bernardynek w Zakliczynie ale również zaskarbił sobie ich zaufanie i przychylność. Jego pracy towarzyszyła myśl o poszukiwaniu i uchwyceniu Ducha Zakonu …  

Fotografie przedstawione na wystawie, to również wielki pokłon w stronę klauzury. Uchylają rąbka tajemnicy świata zamkniętego za murami.   Różne wiekowo Siostry Bernardynki, każda ze swoją historią wniesioną razem z osobistym powołaniem i poświęceniem siebie służbie innym, każda ze swoją osobowością zamkniętą w schemacie dnia codziennego. Zdjęcia, które bardziej skupiają się na człowieku, na pokazaniu jego życia godzina po godzinie, w różnych porach dnia i roku… To siostry zakonne są tutaj bohaterkami. Wypełniają mury klasztoru sobą tworząc swoistą atmosferę. W budynku unoszą się ich emocje, radość, skupienie, troska … Przestrzeń wokół klasztoru one pielęgnują i porządkują. Na nie przede wszystkim skierowany jest kadr fotografa wrażliwego i uważnego, umiejącego wyłapać i zatrzymać czas z zaklętą w nim emocją i pięknem. Mury stanowią tylko tło. Czy to nie jest właściwy sposób na szukanie Ducha Zakonu? Myślę, że tak.  

Tomkowi udało się to znakomicie, a uważny i wrażliwy odbiorca doceni szczerość i otwartość Sióstr Bernardynek z jaką wprowadziły nas, poprzez pośrednika fotografa, w swój świat. Pozostańmy na chwilę w skupieniu , refleksji i fascynacji nad różnorodnością ludzkich postaw dotyczących sposobu na życie.

Beata Walczuk”

Grzegorz Frączek

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj