wtorek, 25 czerwca, 2024

Niepełnosprawni sportowcy w Brukseli. Wśród paraolimpijczyków osoby z Jasła i Rymanowa

0
Niepełnosprawni sportowcy w Brukseli. Wśród paraolimpijczyków osoby z Jasła i Rymanowa
Udostępnij:

Z inicjatywy Tomasza Poręby w Parlamencie Europejskim w Brukseli odbyła się wystawa poświęcona sportowi paraolimpijskiemu połączona z prezentacją przygotowań do olimpiady w Soczi.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych i Instytutu Sportu, paraolimpijczycy, europosłowie oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej z wydziału sportu. Wśród gości byli m.in. pochodzący z Podkarpacia wybitni zawodnicy – Rafał Szumiec, narciarz i kolarz z Jasła oraz Andrzej Szczęsny, alpejczyk z Rymanowa (powiat krośnieński). Na zdjęciach był prezentowany również pochodzący z Rzeszowa mistrz paraolimpijski na żużlu – Rafał Wilk.

– To dla mnie wielki zaszczyt, że mogę powitać was w Parlamencie Europejskim. Traktuję tę wizytę jako znakomitą okazję do wyrażenia mojego ogromnego uznania dla waszego heroizmu, determinacji w realizacji planów i marzeń. Znam wielu z was osobiście i podziwiam sukcesy osiągane na międzynarodowych arenach – mówił Poręba.

Także paraolimpijczycy nie kryli radości z udziału w wydarzeniu.

– Bardzo się cieszę, że mogliśmy przyjechać do Parlamentu Europejskiego. Mam nadzieję, że zaprezentowaliśmy się z bardzo dobrej strony i to pomoże w promocji sportu niepełnosprawnych – powiedział Andrzej Szczęsny, który podkreślał, że chodzi tu nie tylko o promocję narciarstwa czy kolarstwa, ale o wszystkie dyscypliny uprawiane przez niepełnosprawnych sportowców.

Rafał Szumiec wskazywał z kolei, że w wydarzeniu wzięło udział wiele osób, które mogą zmienić podejście do sportu niepełnosprawnych, m.in. Bart Ooijen z wydziału ds. sportu Komisji Europejskiej.

Pierwszy raz spotkałem się z taką wystawą w takim miejscu. Było ważne, że pojawiły się osoby, które mogą wpłynąć na zmianę podejścia do tego tematu. Udało się do nich dotrzeć – cel tej wystawy został osiągnięty – ocenił sportowiec.

Tomasz Poręba życzył sportowcom wielu medali podczas zbliżającej się zimowej olimpiady w Soczi.

Katarzyna OCHMAN