poniedziałek, 4 marca, 2024

Zacisze Beskidu Niskiego

0
Zacisze Beskidu Niskiego
Udostępnij:

Gmina Krempna, położona w malowniczym terenie Magurskiego Parku Narodowego, oferuje nam wiele atrakcji, tak w sezonie letnim, jak i zimowym. Tam przeszłość miesza się z teraźniejszością.

Gmina Krempna jest to najdalej na południe wysunięta część powiatu jasielskiego. Tworzy ją 14 miejscowości: Krempna, Grab, Ożenna, Kotań, Świątkowa Mała, Świątkowa Wielka, Myscowa, Polany, Wyszowatka, Ciechania, Huta Polańska, Żydowskie, Świerzowa, Rozstajne. Jedną z perełek jest zabytkowa cerkiew greckokatolicka św. Kosmy i Damiana w Krempnej. Wybudowana z drewna, z doskonale zachowanym wnętrzem, której powstanie datowane jest na koniec XVIII wieku.

 

Okoliczne ziemie noszą ślady walk z okresu wojen, których naocznym dowodem są mogiły poległych. Na wzgórzu „Łokieć” warto odwiedzić cmentarz wojenny z I wojny światowej, na którym znajduje się pomnik zaprojektowany przez słowackiego architekta Duśana Jurkovića. To miedziany wieniec z liści dębu, wsparty na czterech kamiennych filarach stojących w kręgu (wieniec został wykonany przez arabskich rzemieślników na zamówienie polskich i austriackich żołnierzy sił pokojowych). Prowadzi tędy IV trasa szlaku Architektury Drewnianej.

Region ma niezliczoną ilość pieszych i rowerowych tras turystycznych. Przebiega tędy m.in. fragment beskidzkiego szlaku konnego i wytyczona na terenie Magurskiego Parku Narodowego ścieżka przyrodnicza.

Wędrując żółtym szlakiem – Mrukowa- Kotań- Krempna – podziwiać można malownicze kaskady na potoku Szczawa. Wchodząc głębiej w las zwróćmy uwagę na stacje drogi krzyżowej, prowadzące do kaplicy w leśnych ostępach. Idąc leśną drogą dotrzemy do mogiły rozstrzelanych w 1942 roku Żydów. Koniec szlaku, to roztaczająca swój niezwykły urok panorama Krempnej i okalających ją szczytów. Godne polecenia są również: szlak beskidzki- czerwony oraz szlak zielony ze wzniesieniem Kamień (714 m n.p.m) i Wysokie (657 m n.p.m.).

Dodatkowymi atrakcjami okolicy są stadniny koni organizujące kuligi, rajdy i naukę jazdy konno, zalew i zapora na Wisłoce z kąpieliskiem i wypożyczalnią sprzętu wodnego, a w okresie zimowym stok narciarski „Mareszka” i trasy biegowe o łącznej długości około 15 km.

Bez problemu znaleźć tam można gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki wypoczynkowe i domki letniskowe.

Wyjątkowo bogata flora i fauna tworzy bajeczny krajobraz, który zachwyci każdego a niepowtarzalny klimat daje możliwość wypoczynku i relaksu o każdej porze roku.

Agata Płatek

{gallery}galerie/krempna{/gallery}