wtorek, 9 sierpnia, 2022

2272 sprawy pod lupą prokuratury!

0
2272 sprawy pod lupą prokuratury!
Udostępnij:

Żyjemy w stosunkowo bezpiecznym województwie i powiecie – to wnioski z raportów prokuratury i policji. Zagrożenie przestępczością w Jaśle i powiecie, w wyrównaniu do przestępczości w naszym województwie i w kraju jest znacznie mniejsze.

Jan Dziuban, prokurator rejonowy w Jaśle, przedstawił dziś na sesji Rady Powiatu Jasielskiego informację o stanie przestępczości w naszym powiecie.

 

– W 2012 r. w prokuraturze rejonowej w Jaśle zarejestrowano 2272 sprawy o różnym ciężarze gatunkowym. 160 z nich przeprowadzono w formie śledztw – mówił prokurator Jan Dziuban. – W ciągu 2012 r. załatwiono 2279 sprawy, z czego 52,3 proc. spraw załatwionych zostało w sposób procesowy. Na rok 2013 pozostało 165 spraw. Skierowano 18 wniosków o warunkowe umorzenie postępowania karnego. Łącznie aktami oskarżenia i wnioskami o warunkowe umorzenie postępowania objęto 928 osób. Odmówiono wszczęcia postępowania w 729 sprawach, co stanowiło 32 proc. ogółu wpływu spraw. 

W 2012 r. w stosunku do 14 sprawców najgroźniejszych przestępstw skierowano do sądu wnioski o zastosowanie aresztu tymczasowego (wszystkie z nich zostały uwzględnione), a sprawcy aresztowani. W 55 przypadkach wobec sprawców przestępstw zastosowano dozory policyjne, a wobec 2 osób zastosowano środek zapobiegawczy w postaci zakazu opuszczania kraju połączony z zatrzymaniem paszportu. Wobec 15 sprawców zastosowano poręczenie majątkowe. Zarejestrowano i załatwiono 111 spraw z zakresu postępowania administracyjnego.

Co teraz?

– Między innymi prowadzimy postępowanie przeciwko kierownictwu Klubu Czarnych Jasło o przekroczenie obowiązków związanych z organizacją meczu z Karpatami Krosno (sierpień 2012 r. kibice obu drużyn przeskoczyli ogrodzenie i za jedną z bramek zaczęli się między sobą bić. Ochrona nie reagowała, a policja wkroczyła dopiero, jak pseudokibice zaczęli już wracać do swoich sektorów – dop. red.) – poinformował radnych prokurator.

Prowadzona przez prokuraturę sprawa dotyczy istotnych naruszeń popełnionych w trakcie przygotowania meczu. Zezwolenie na mecz obejmowało 800 osób, a sprzedano ponad 900 biletów. Nie dopełniono także obowiązku, szczegółowo określonego w przepisach, mówiącego o tym, w jaki sposób kibice wchodzący na stadion mają być legitymowani.

W dalszym ciągu pod lupę prokuratury brane są komentarze do tekstów publikowanych na jasielskich portalach internetowych. W 2012 r. Prokuratura Rejonowa w Jaśle otrzymała aż 36 zawiadomień dotyczących naruszenia artykułu 212 kodeksu karnego, który mówi:

„§.1. Kto pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną nie mającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie, karze ograniczenia albo pozbawienia wolności do roku. § 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Z informacji Dziubana wynika, że autorami większości zawiadomień do prokuratury o naruszeniu tego artykułu byli m.in. radni powiatowi.

– W większości takich spraw osoby naruszające prawo zostają ustalone i ponoszą konsekwencje – podkreślił prokurator.

Aż 120 spraw, którymi w ub. r. zajmowała się jasielska prokuratura dotyczyła znęcania się nad rodziną. Grozi za to kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Jeżeli czyn połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

– Niestety z roku na rok ta liczba się nie zmniejsza – podkreślił Dziuban. – Związane jest to po pierwsze z sytuacją materialną tych rodzin. Problemy, stres i ograniczenia życiowe, z jakimi borykają się ludzie, powodują, że często ludzie zachowują się w taki a nie inny sposób. Sytuacje w jakich się znajdują wywołują u nich często akty agresji. Po drugie 90 procentach spowodowane są nadużywaniem alkoholu. I coraz częściej kobiety zaczynają znęcać się na mężczyznami – dodał prokurator.

Zatrważająca są także liczba popełnionych samobójstw. W ub. roku na terenie powiatu jasielskiego aż 28 osób odebrało sobie życie.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj