czwartek, 28 września, 2023

Bezpieczna droga do szkoły

0
Bezpieczna droga do szkoły
Udostępnij:

Skończyły się wakacje. Dziś zaczął się  nowy rok szkolny, a wraz z nim tłumy dzieci i młodzieży ruszyły do swoich szkół. Wiele z nich musi przejść przez  ruchliwe ulice, zatłoczone przejścia, ominąć niebezpieczne skrzyżowania. W trosce o ich  bezpieczeństwo policjanci rozpoczęli akcję „Bezpieczna droga do szkoły”.
W pierwszych tygodniach września rozkojarzone po wakacjach dzieci są bardziej narażone na niebezpieczne zdarzenia. Dlatego też jak co roku policjanci prewencji i ruchu drogowego prowadzić będą działania „Bezpieczna droga do szkoły”.

W ramach akcji funkcjonariusze przez cały wrzesień będą spotykać się i rozmawiać z najmłodszymi, a także ich rodzicami i nauczycielami o różnych zagrożeniach, jakie czyhają na uczniów w drodze do szkoły. Powiedzą na co zwracać uwagę, o jakich przepisach drogowych trzeba pamiętać, pomogą poznać zasady ruchu w teorii jak i w praktyce.

W celu zapewnienia bezpieczeństwa policyjne patrole częściej obecne będą w rejonach szkół i przedszkoli oraz tam, gdzie można spotkać uczniów idących do szkoły lub z niej wracających. Policjanci będą zdecydowanie reagować wobec kierowców, którzy nie bacząc na bezpieczeństwo dzieci łamią w tych miejscach  przepisy ruchu drogowego. Kontrolowane będą również autobusy szkolne, busy i kierowcy dowożący dzieci do szkół.

W trosce o bezpieczeństwo najmłodszych uczestników ruchu drogowego zachęcamy  również rodziców i opiekunów do objęcia dzieci w pierwszych tygodniach roku szkolnego szczególną opieką,  wyposażenie ich odzieży, tornistrów w elementy odblaskowe. Dzięki temu dziecko będzie na drodze lepiej widoczne, a więc zdecydowanie bardziej bezpieczne.

Wskazanym jest też, by towarzyszyć dziecku szczególnie temu, które zaczyna edukację szkolną  w jego pierwszej drodze do szkoły. To będzie dobra okazja, aby zwrócić uwagę na zagrożenia, powiedzieć o podstawowych zasadach ruchu drogowego, pokazać nie najkrótszą lecz najbezpieczniejszą drogę do szkoły.

O „Bezpiecznej drodze do szkoły” czytaj także na stronie Komendy Głównej Policji.

KPP Jasło

 

NAJNOWSZE

POPULARNE