Park Rekreacji i Edukacji w Foluszu wymaga modernizacji. Powiat liczy na dofinansowanie z unijnej kasy.
Folusz, szczególnie latem, jest jedną z najchętniej odwiedzanych miejscowości w powiecie jasielskim. Niekiedy na parkingu trudno znaleźć tam miejsce. Wiele osób korzysta z Parku Rekreacji i Edukacji w Foluszu, który powstał w 2009 roku. Za kwotę ponad 350 tys. zł na powierzchni 2,5 hektara powstał plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej oraz miejsce do grillowania. Jednak ze względu na usytuowanie go na zewnątrz, znajdujące się tam wyposażenie ulega systematycznemu zniszczeniu. Ponadto osoby przebywające w parku nie zawsze zachowują się w sposób właściwy i niekiedy dewastują znajdujące się tam urządzenia, tablice.W związku z tym powiat wraca do projektu rewitalizacji parku, który w ubiegłym roku spotkał się ze sprzeciwem radnych.
O pieniądze starać się będą Młodzieżowy Dom Kultury w Jaśle, który zarządza parkiem i Centrum Wolnego Czasu z Vranova. Efektem ma być poznanie dziedzictwa polsko-słowackiego pogranicza, a także stworzenie miejsca do organizacji przeglądu twórczości polskich i słowackich artystów. Ponadto projekt obejmuje rewitalizację Parku Rekreacji i Edukacji Ekologicznej, montaż monitoringu oraz doposażenie go w ławki i zakup mobilnej sceny z zadaszeniem, uzupełnienie nasadzeń roślin według tablic, które istnieją. Rozważana jest także budowa sanitariatów w tym miejscu. – Niestety osoby korzystające z parku nie zawsze robią to zgodnie z regulaminem. Zdarza się, że na jego teren wjeżdżają samochody, co oczywiście jest zabronione. W związku z tym potrzebny jest monitoring, który znacznie ułatwiłby jego administrowanie i utrzymanie – mówi Adam Pawluś, starosta jasielski. – Zależy nam na odnowieniu tego miejsca. To przykład, że można połączyć ochronę przyrody z umiejętnym jej wykorzystaniem przez człowieka.
Już wiadomo, że w październiku br. odbędzie się druga edycja „Biegu Beskidnika”, który cieszy się dużym zainteresowaniem biegaczy z Polski i Słowacji.
Projekt oszacowany jest na pół miliona złotych. Nabór wniosków rozpocznie się we wrześniu br., a powiat ma szansę uzyskać 85 proc. dofinansowania.
Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie
Tekst ukazał się 8 lutego br. w Tygodniku Regionalnym Nowe Podkarpacie