poniedziałek, 20 marca, 2023

Czernecki w Lizbonie opowiadał o solarach w Jaśle

0
Czernecki w Lizbonie opowiadał o solarach w Jaśle
Udostępnij:

Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła odwiedził Lizbonę. Poleciał tam na spotkanie partnerów projektu Renergy, połączone z debatą polityczną, które odbyło się w dniach 26-27 lutego. 

Projekt Renergy współfinansowany jest ze środków UE Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach programu Interreg IVC. Uczestniczy w nim 12 partnerów z 10 krajów, w tym „Stowarzyszenie Gmin Polska Sieć „Energy Cities”, której członkiem jest Jasło i Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Głównym celem projektu jest poprawa skuteczności i podejścia do zrównoważonej polityki energetycznej, dzięki współpracy międzyregionalnej.

 

– Stowarzyszenie Energy Cities zaprosiło burmistrza Jasła, ze względu na fakt, iż niektóre działania prowadzone w Polsce dotyczące projektu Renergy są skierowane na miasto Jasło – wyjaśnia Agata Koba, rzecznik prasowy UMJ. – Burmistrz reprezentował tam zarówno miasto, jak i Związek Gmin Dorzecza Wisłoki, którego jest przewodniczącym zarządu.

Zgodnie z programem w pierwszym dniu spotkania przedstawiono postępy prac nad raportami określającymi stan zarządzania energią w poszczególnych miastach . Jak poinformowała nas Koba, burmistrz miał wówczas swoją prezentację, którą oparł głównie o realizowany w Jaśle projekt solarny.

Drugi dzień poświęcono na obrady dotyczące trzech paneli tematycznych: kreowanie lokalnej polityki energetycznej, możliwości rozwoju lokalnego rynku OZE, angażowanie społeczeństwa i budowanie świadomego podejścia pro-ekologicznego.

83 mln zł na solary!

ZGDW realizuje obecnie wart 83 miliony złotych projekt (dofinansowanie 62 miliony złotych) „Instalacja systemów energii odnawialnej na budynkach użyteczności publicznej oraz domach prywatnych na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”. W ramach projektu na 4266 domach prywatnych i 117 budynkach użyteczności publicznej mają zostać zamontowane kolektory słoneczne.

– Warto dodać, że w latach 2013 – 2015 do mieszkańców Jasła bezpośrednio trafi aż 8,5 mln złotych, a na sześciu obiektach publicznych (stadion przy ul. Śniadeckich, kryta pływalnia, basen, Gimnazjum nr 1, hala sportowa, Zespół Szkół Miejskich nr 3) zamontowane zostaną systemy solarne bądź systemy fotowoltaiczne .Z tego też powodu obecność i udział w dyskusji burmistrza Czerneckiego były tak ważne dla organizatorów tego projektu – informuje pani rzecznik.

Wszelkie koszty związane z przelotem i pobytem, w tym także rozliczenie diet pokryte będą w ramach projektu Renergy. – Jedynym kosztem ze strony miasta, był koszt podróży samochodem służbowym na lotnisko w Krakowie, który wyniósł ok.280 zł – podkreśla Koba.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj