sobota, 22 czerwca, 2024

Dopięli swego!

0
Dopięli swego!
Udostępnij:

Lata walki mieszkańców Lipnicy Dolnej o remont drogi przyniosły efekt. Od kilku dni mogą cieszyć się nowym asfaltem. Jazda po takiej drodze to przyjemność.

O staraniach mieszkańców Lipnicy Dolnej w gminie Brzyska pisaliśmy kilkakrotnie. Blisko 1,5 km odcinek drogi był w fatalnym stanie. Za zły stan mieszkańcy obwiniali przejeżdżające tamtędy tiry, które zrobiły sobie obwodnicę. To bardzo dobry skrót na trasie Pilzno – Nowy Sącz, bo przez Lipnicę jest 11 kilometrów krócej do Skołyszyna niż przez Jasło. Dlatego mieszkańcy walczyli o to, aby przy skręcie we Wróblowej na Lipnicę Dolną pojawił się znak zakazu wjazdu pojazdów powyżej 6 ton, a taki od dawna jest na całej długości drogi Lipnica Górna – Lisów – Skołyszyn (w gminie Skołyszyn). Udało się, ale tiry nadal nie stosują się do przepisów. Nawet założyli profil na facebooku Lipnica Dolna – droga 1833, na którym informowali ludzi o postępach ich starań oraz walce z kierowcami tirów, które jeszcze bardziej dewastowały drogę.

Ich marzenia o remoncie miały się spełnić w ubiegłym roku, ale okazało się, że zarząd powiatu zmienił swoją decyzję i miał być wyremontowany odcinek drogi, ale w Lipnicy Górnej. Mieszkańcy byli tym oburzeni, że droga stała się przedmiotem politycznych rozgrywek.

W końcu ich prośby zostały wysłuchane i po 15 latach starań droga została wyremontowana. – Cieszymy się bardzo, bo czekaliśmy na to bardzo długo. Przez różne kadencje władz byliśmy pomijani i w końcu to się zmieniło. Jestem w siódmym niebie. Droga ta jest dla nas ważna, gdyż stanowi duży skrót jadąc w stronę Gorlic. Kiedyś fatalna droga w Lisowie też została wyremontowana, ale nasza nadal była taka, że wolałam jechać dłuższą trasą, żeby nie narażać auta na turbulencje. Droga ta była niebezpieczna, nie przestrzegano na niej przepisów, a szczególnie kierowcy ciężarówek, bo choć jest znak ograniczenia tonażu wciąż tędy jeżdżą. Tyle, że teraz jak jedzie to nie ma takiego huku i trzasku jak wcześniej, gdy były dziury – mówi z radością Małgorzata Grzyb, radna z Lipnicy Dolnej.

W sumie wyremontowany został 1,3 km drogi za kwotę 365 tys. zł. Ponadto, by poprawić bezpieczeństwo naprzeciwko szkoły zamontowana została bariera energochłonna. Inwestycja została sfinansowana z budżetu powiatu jasielskiego. – Taka droga cieszy oko. Dołożymy wszelkich starań, by znalazły się środki na dokończenie ostatniego już odcinka drogi w Lipnicy Dolnej – mówi Marek Biernacki, etatowy członek zarządu powiatu jasielskiego, który jeszcze jako radny powiatowy zabiegał o remont drogi.

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 33 z dnia 17 sierpnia br. Tygodnika Regionalnego Nowe Podkarpacie