czwartek, 18 lipca, 2024

Fałszywy „policjant” i „kurator” oszukał mieszkankę Jasła

0
Fałszywy „policjant” i „kurator” oszukał mieszkankę Jasła
Udostępnij:

Jasielscy policjanci prowadzą czynności związane z oszustwem metodą na „policjanta” i na „kuratora”. W środę ofiarą oszustów padła 67-letnia mieszkanka Jasła. Przestępcy, dzwoniąc na numer stacjonarny kobiety, wprowadzili ją w błąd co do wypadku drogowego z udziałem jej syna. W ten sposób udało im się wyłudzić pieniądze oraz biżuterię wartą kilkanaście tysięcy złotych.

„Halo, mamo to ja twój syn, miałem wypadek i potrzebuję pieniędzy” – taki komunikat usłyszała w słuchawce 67-letnia mieszkanka Jasła, która w minioną środę padła ofiarą oszustów. Przerażona kobieta uwierzyła mężczyźnie, który podawał się za jej syna. Około godz. 12, oszust zadzwonił do pokrzywdzonej informując, że spowodował wypadek drogowy i został zatrzymany przez policję. Warunkiem uwolnienia go było wpłacenie 27 tys. złotych kaucji.

Dalszą część rozmowy kontynuował fałszywy policjant. Mężczyzna przekazał kobiecie, że za jakiś czas przyjedzie do niej kurator, który odbierze pieniądze przeznaczone na kaucję. Ponieważ pokrzywdzona nie miała takiej kwoty jakiej żądali oszuści, przekazała fałszywemu kuratorowi biżuterię oraz niewielką sumę pieniędzy.

Nie był to jedyny przypadek próby wyłudzenia pieniędzy. Oszuści wykonali jeszcze pięć podobnych telefonów. Na szczęście dzięki rozwadze i zasadzie ograniczonego zaufania seniorzy nie dali się oszukać.  

OSZUŚCI WCIĄŻ ATAKUJĄ!!!

Policjanci kolejny już raz zwracają się do osób starszych o rozwagę, przy prowadzeniu rozmów z nieznajomymi. Apelujemy do córek i synów, a także wnucząt, by rozmawiali ze swoim rodzicami i dziadkami o tych zagrożeniach. Oszuści działający metodą na „wnuczka”, czy „policjanta”, wykorzystują u starszych osób chęć niesienia pomocy osobom najbliższym.

Radzimy, by w każdym przypadku skontaktować się najpierw z prawdziwym wnuczkiem lub kimś z rodziny. Pamiętajmy, że policjanci nigdy nie zażądają wpłacenia gotówki, pod pozorem uniknięcia kary i nie informują osób postronnych o planowanych akcjach.

W przypadku podejrzeń, że osoba dzwoniąca nie jest członkiem rodziny, a sposób prowadzenia rozmowy przebiega w opisany wyżej sposób – prosimy o natychmiastowe powiadomienie Policji na nr 997.

KPP w Jaśle