sobota, 4 lutego, 2023

Kulisy Podkarpackiego Trójmiasta

0
Kulisy Podkarpackiego Trójmiasta
Udostępnij:

Podkarpackie Trójmiasto to wspólna marka, jaką od 2006 roku budują Jasło, Krosno i Sanok. Do tej pory współpraca kończyła się na promocji i imprezach. Teraz włodarze trzech miast chcą pójść dalej i wspólnie sięgać po unijną kasę.

– Jasło, Krosno i Sanok podpisały list intencyjny o rozszerzeniu współpracy w ramach Podkarpackiego Trójmiasta. Stało się to 22 marca br. w Urzędzie Miasta Krosna – poinformowało media biuro prasowe UMJ. – Powstałe w 2006 roku Podkarpackie Trójmiasto ma już na swoim koncie wiele wspólnych przedsięwzięć. Do tej pory była to jednak głównie współpraca na polu kulturalnymi i promocyjnym. Teraz miasta te postanowiły współpracować także gospodarczo i inwestycyjnie. Podpisany dokument jest wstępem do planowanych wspólnych działań i przedsięwzięć, m.in. sięgania po środki unijne – informuje UMJ.

List intencyjny został sygnowany przez władze wspomnianych miast, czyli burmistrza Jasła – Andrzeja Czerneckiego, prezydenta Krosna – Piotra Przytockiego i burmistrza Sanoka Wojciecha Blecharczyka.

A gdzie konkrety?

Współpraca między miastami to piękna inicjatywa, szczególnie jeśli przynosi wymierne korzyści ich mieszkańcom i wpływa na rozwój regionu. Idąc tym tropem postanowiliśmy sprawdzić, jak to się ma w tym przypadku.

– Jestem zdziwiony tą informacją. Lakoniczny komunikat, nie wiadomo, jakie będą te działania – skomentował na gorąco pojawienie się informacji w mediach Henryk Rak, wiceprzewodniczący RMJ. – Dla mnie jest to tylko kolejna okazja do zrobienia sobie przez pana burmistrza fotki i sprzedania tematu wyłącznie w celach wizerunkowych – dodaje.

Dziwne. Skoro wiceprzewodniczący RMJ nie wie o co chodzi, to skąd mają wiedzieć mieszkańcy? I zapewne mało kto wie, do jakich działań sprowadzała się wcześniejsza współpraca oraz ile kosztowała podatników. O wyjaśnienia poprosiliśmy więc Urząd Miasta Jasła. W odpowiedzi otrzymaliśmy wyliczankę zrealizowanych już zadań.

Współpraca w ramach Podkarpackiego Trójmiasta

Pierwsze porozumienie o współpracy Jasła, Krosna i Sanoka w ramach Podkarpackiego Trójmiasta zawarte zostało w październiku 2006 r. Podpisali je ci sami włodarze miast, którzy złożyli swoje podpisy pod nowym porozumieniem. Zarówno prezydent Przytocki, jak i burmistrz Blecharczyk nieprzerwanie dzierżą władzę w mieście. Burmistrz Czernecki miał w tym czasie 4 lata przerwy, kiedy to rządy w Jaśle sprawowała Maria Kurowska. Czy miało to wpływ, a jeśli tak, to jaki, na rozwój idei współpracy między miastami? To pozostanie na zawsze tylko w sferze domysłów.

Wróćmy jednak do konkretów. Pierwsza umowa partnerska pozwalała na wspólne przygotowanie i realizację projektu grupowego pn. „Podkarpackie Trójmiasto. Współpraca polsko-ukraińska”.

– Podkarpackie Trójmiasto przeprowadziło wiele wspólnych przedsięwzięć o charakterze kulturalnym, rozrywkowym i sportowym, a także wspierające lokalną przedsiębiorczość – informuje nas biuro prasowe UMJ.

„Wyliczanka”

Na liście działań, jako pierwsze zadanie wymieniono „Plebiscyt na Najpopularniejszego Sportowca i Trenera Podkarpackiego Trójmiasta. To impreza organizowana od czterech lat przez tygodnik Nowe Podkarpacie. Samo przedsięwzięcie ciekawe, okazja do nagrodzenia lokalnych sportowców i trenerów, a przy okazji „sportowa” rywalizacja ich fanów, pod hasłem: kto wyśle więcej kuponów. Samorządy wspierają zadanie finansowo m.in. poprzez fundowanie nagród dla zwycięzców. Władze Jasła co roku przeznaczały na ten cel po 3 tys. 150 zł. Organizatorem gali finałowej jest zawsze inne miasto, Jasło było nim w 2012 r. Ile kosztowało to podatników, tego nam nie podano.

Kolejne zadanie to „Promocja Podkarpackiego Trójmiasta – Zatrzymaj klimat lata”. Projekt realizowany był w latach 2011 i 2012 r. i sprowadzał się do wspólnej promocji w mediach ogólnopolskich letnich imprez plenerowych w Podkarpackim Trójmieście. Kosztowało sporo, ale za promocję niestety trzeba płacić.

O jakie imprezy letnie chodziło? Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle, Karpackie Klimaty w Krośnie i Sanocki Jarmark. Nagłośnienie ich w mediach ogólnopolskich – a o to w tym wypadku chodziło – było rzeczywiście duże. Ile poszło z miejskie kasy? W 2011 r. za promocję Podkarpackiego Trójmiasta na onet.pl Jasło zapłaciło 12 tys. 300 zł brutto, do tego stacji TVN za trzyminutowy film promocyjny Podkarpackiego Trójmiasta – 30 996 zł (tyle samo Krosno zapłaciło za wspólne wejścia pogodowe w programie  Dzień Dobry Tvn).

W 2012 r. promocja Podkarpackiego Trójmiasta na portalu internetowym onet.pl kosztowała 7 tys. 072 zł. Po tyle samo zapłaciły Krosno i Sanok.

– Ponadto, wszystkie miasta promowały się wzajemnie u swoich sąsiadów, to jest Jasło w Krośnie i Sanoku, Sanok w Jaśle i w Krośnie oraz Krosno w Jaśle i Sanoku. Miasta nie ponosiły z tego tytułu żadnych kosztów, poza drobnymi materiałami promocyjnymi typu foldery – podkreśla biuro prasowe UMJ.

W informacji pominięto jednak dość ważną kwestię. Podczas MDW miasta partnerskie miały swoje stoiska i możliwość prezentacji. W Krośnie – mimo wcześniejszych uzgodnień – organizatorzy nie umożliwili podkarpackim winiarzom, na których oparta jest jasielska impreza, na jakąkolwiek prezentację. W Sanoku udało się w ostatniej chwili przygotować skromną prezentację.

W tym samym czasie Jasło miało też dużą kampanię bilbordową w Warszawie i Krakowie, ale dotyczyła tylko Międzynarodowych Dni Wina. Kampania była trafiona, odbiła się nawet szerokim echem wśród jaślan. Kosztowała ok. 15 tys. zł.

Kolejne zadanie: konkurs – Lider Biznesu Podkarpackiego Trójmiasta. To kolejny pomysł tygodnika „Nowe Podkarpacie” zrealizowany w 2011 r. Celem konkursu była promocja rozwoju gospodarczego Podkarpackiego Trójmiasta, prezentacja firm oraz integracja przedsiębiorców z samorządami terytorialnymi. Do konkursu zgłosiło się kilkanaście firm z Jasła. Wypełniali stosowne ankiety i – jak to jest w tego typu plebiscytach – musieli zapłacić „wpisowe”. Kolejnej edycji nie było, prawdopodobnie dlatego, że nie było zbyt wielu chętnych przedsiębiorców.

– Miasto Jasło nie ponosiło z tego tytułu kosztów – informuje UMJ.

Gala plebiscytu odbyła się w Krośnie i to Krosno poniosło trud i koszty zorganizowania imprezy.

Co jeszcze?

Konferencja – Wspieranie rozwoju przedsiębiorstw w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego – Krosno 2008 r. Jasło znów było tylko gościem.

Promocja Podkarpackiego Trójmiasta podczas Ice Racing w Sanoku (od 2010 r.). Tu współpraca polega na dostarczeniu materiałów promocyjnych do Sanoka, które wzbogacają wspólne stoisko promocyjne Podkarpackiego Trójmiasta.

Promocja Podkarpackiego Trójmiasta w Brukseli – 2012 r. Z budżetu miasta wydano na ten cel 15 tys. 367 zł. To chyba pierwsze zadanie realizowane przez miasta partnerskie wspólnie i z równym podziałem kosztów. Była wspólna wystawa, był wieczór Podkarpackiego Trójmiasta, było spore zainteresowanie zwiedzających. Zapewne każde z tych miast prezentując się osobno nie miałoby się za bardzo czym pochwalić, co pokazuje, że idea Podkarpackiego Trójmiast ma sens.

Podkarpackie Trójmiasto do promocji wspólnych inicjatyw wykorzystuje także stronę internetową podkarpackietrojmiasto.eu. W latach 2009-2010 Jasło poniosło z tego tytułu koszt ok. 1 tys. 700 zł. Strona prowadzona jest rotacyjnie przez współpracujące miasta, w tym roku administruje nią Jasło. Koszty standardowe: utrzymanie domeny 61,50 zł i u serwera 553,50 zł.

Co dalej?

3 kwietnia Jasło przystąpiło do projektu pod nazwą: „Partnerstwo na rzecz rozwoju południowej części województwa podkarpackiego”. Uczestniczą w nim: Jasło, Krosno, Sanok, powiat krośnieński, powiat jasielski, powiat sanocki. Na początek będą opracowane koncepcje, m.in. zintegrowanej Strategii Rozwoju Miejskiego Obszaru Funkcjonowania dla Krosna; zintegrowanej Strategii Rozwoju obszaru problemowego (tj. powiatu jasielskiego, krośnieńskiego, sanockiego); koncepcji poprawy dostępności komunikacyjnej wspólnego obszaru problemowego; koncepcji rozwoju transportu publicznego w ramach wspólnego obszaru problemowego; koncepcji rozwoju przestrzeni publicznych służących wzmocnieniu lokalnych więzi społecznych na wspólnym obszarze problemowym; studium wykonalności dla planowanej inwestycji polegającej na uruchomieniu zintegrowanego transportu kolejowego na wspólnym obszarze problemowym.

Brzmi to wszystko strasznie urzędniczo i takie jest, do tego będą bowiem sprowadzać się te zadania.

Otrzymaliśmy jeszcze listę propozycji projektów, które mają być wspólnie zgłoszone przez Jasło, Krosno i Sanok. Który z projekt dostanie dofinansowanie nie wiadomo. Wiadomo już za to, kto będzie liderem poszczególnym projektów i ile miałyby kosztować.

– „Rozwój przyjaznej dla środowiska sieci transportowej oraz poprawa mobilności mieszkańców Podkarpackiego Trójmiasta” – szacunkowy koszt projektu – 97 450 000 zł, uczestnicy projektu – Jasło, Krosno, Sanok. Lider projektu – miasto Sanok.

– „Podkarpacki Szlak Rowerowy – budowa zintegrowanych tras rowerowych na obszarze południowej części województwa podkarpackiego” – szacunkowy koszt projektu – 50 030 000 zł, uczestnicy projektu – Jasło, Krosno, Sanok. Lider projektu – miasto Krosno.

– „Ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa kulturowego Podkarpackiego Trójmiasta” – szacunkowy koszt projektu – 65 045 000 zł, uczestnicy projektu – Krosno, Sanok, lider projektu – miasto Jasło.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj