wtorek, 18 czerwca, 2024

Kwesta na ratowanie zabytków starego cmentarza – zebrano 12 tysięcy zł

0
Kwesta na ratowanie zabytków starego cmentarza – zebrano 12 tysięcy zł
Udostępnij:

W minioną sobotę i niedzielę (31 października i 1 listopada) – już po raz siódmy – odbyła się kwesta na renowację zabytków starego cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Zebrane fundusze, 12 tysięcy złotych, przeznaczone zostaną na renowację figury św. Magdaleny na grobie Zygmunty z Kunstmanów Bartmańskiej.
Z inicjatywą organizowania kwest na ratowanie popadających w ruinę zabytkowych nagrobków, najstarszej w Jaśle i jednej z najstarszych w tej części Europy nekropolii, wystąpił w 2009 roku Społeczny Komitet Ochrony i Renowacji Zabytków Cmentarza przy ul. Zielonej w Jaśle. Pomysł spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem nie tylko jaślan, ale wszystkich odwiedzających w dniu Wszystkich Świętych i w Zaduszki jasielski stary cmentarz, dlatego jest z wielkim powodzeniem kontynuowany.

Co roku na przełomie października i listopada przy bramie cmentarnej można spotkać znanych jaślan, zbierających do puszek datki na remont niszczejących zabytków kultury narodowej. Burmistrz Jasła Ryszard Pabian, który od początku, rok w rok jest wśród kwestujących podkreśla, że to istotne, by w tę akcję angażowały się osoby powszechnie znane. – To widać, że ci, którzy odwiedzają ten cmentarz, właśnie do puszek osób znanych chętniej wrzucają datki – mówi R. Pabian. – Dziękujemy serdecznie wszystkim państwu za waszą hojność, bo to dzięki wam mamy możliwość przeprowadzać renowację zabytków naszego przepięknego cmentarza. Mam nadzieję, że również tym razem jeden, a być może i więcej zabytków damy radę poddać renowacji.

W tym roku wśród kwestujących byli m.in.: senator Alicja Zając, poseł Bogdan Rzońca, wicemarszałek woj. Podkarpackiego Maria Kurowska, burmistrz Ryszard Pabian, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Łącznie tegoroczna kwesta przyniosła 12 tys. zł.

Dzięki funduszom zebranym podczas wcześniejszych kwest dawny blask odzyskały już: figura św. Jana Ewangelisty, zdobiąca grób Jana Martynka (2010 r.), „Pieta” na grobie Wojciecha Pietrzyckiego (2011 r.), grobowiec Kleczkowskich (2012 r.), nagrobek Romualda Palcha (2013 r.), pomnik nagrobny Andrzeja Karpińskiego (2014 r.) oraz pomnik z figurą Matki Boskiej Apokaliptycznej na grobie rodziny Srzeniawskich i Małeckich (2015 r.).

Tegoroczna zbiórka przyczyni się do uratowania figury nagrobnej przedstawiającej św. Magdalenę, stojącej na miejscu pochówku Zygmunty z Kunstmanów Bartmańskiej. Być może nie będzie to jedyny odnowiony w ciągu najbliższego roku nagrobek, gdyż – jak podkreśla burmistrz R. Pabian – renowację zabytków starego cmentarza w Jaśle wspiera również Miasto Jasło ze swojego budżetu oraz Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

UMJ

{gallery}galerie/2015_rok/kwesta{/gallery}