poniedziałek, 22 lipca, 2024

Mieszkańcy Mielca twierdzą, że zatruwa powietrze. Firma Kronospan zbuduje nową fabrykę w Jaśle

0
Mieszkańcy Mielca twierdzą, że zatruwa powietrze. Firma Kronospan zbuduje nową fabrykę w Jaśle
Udostępnij:

W Jaśle ma powstać zakład produkcji płyt podłogowych. Inwestorem jest spółka Kronospan. Burmistrz Jasła zwolnił tę firmę z obowiązku przygotowania raportu oceny oddziaływania środowiskowego. Jego decyzję starosta zaskarżył do Samorządowego Kolegium Odwoławczego.

Po konsultacji z inspektorem sanitarnym i RDOŚ uważam, że raport oddziaływania środowiskowego powinien zostać sporządzony. Polichlorek winylu, który będzie stosowany w procesie produkcyjnym, wdychany przez ludzi, może być szkodliwy, bo jest rakotwórczy – mówi Adam Pawluś, starosta jasielski. Starosta złożył wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego i czeka na decyzję.

Burmistrz zaskoczony

Burmistrz Jasła Ryszard Pabian, nie ukrywa, że jest zaskoczony wnioskiem starosty. – Przecież starosta rok temu wydał zgodę na budowę. Dlaczego teraz zaskarżył moją decyzję? Ja uważam, że mieliśmy podstawy do tego, żeby nie żądać od inwestora raportu środowiskowego. Profil produkcji został dokładnie prześwietlony, gdy rozważano możliwość inwestowania przez Kronospan w strefie ekonomicznej. Wyspecjalizowana firma sprawdziła ich dokumenty, następnie poszło to do Ministerstwo Rozwoju i nikt nie miał zastrzeżeń do profilu ich działalności. Jeśli tam nikt nie miał zastrzeżeń, to znaczy, że ta inwestycja nie zagraża miastu. Złożyli wszystkie wymagane dokumenty, coś nawet kazaliśmy im uzupełnić. Te dokumenty przedstawili w starostwie i dostali pozwolenie – mówi Pabian. Dodaje, że konieczność sporządzenia raportu wydłużyłaby proces uzyskania pozwoleń na budowę.

Produkcja ruszy pod koniec roku

Cały artykuł na wyborcza.pl

Artykuły powiązane:

Mieszkańcy Mielca mieli rację – negatywne wyniki kontroli w Kronospanie   –  źródło PR Rzeszów

Władysław Ortyl: Przepisy nie są naszym sprzymierzeńcem   –   źródło hej.mielec.pl