sobota, 4 lutego, 2023

W „pierwszym” pamiętają o ogrodach

0
W „pierwszym” pamiętają o ogrodach
Udostępnij:

I LO w Jaśle realizuje projekt, który ma na celu kompleksową edukację ekologiczną młodzieży. Służyć ma temu popularyzacja właściwych zachowani proekologicznych, a w szczególności podnoszenie świadomości w zakresie prawidłowej gospodarki odpadami.

Podczas spotkania inauguracyjnego, które odbyło się 18 marca, z młodzieżą spotkał się Ryszard Hebda, naczelnik wydziału ochrony środowiska rolnictwa i leśnictwa starostwa powiatowego w Jaśle.

– Nasz gość w ciekawym wywodzie uświadamiał młodzieży, iż z każdym rokiem zwiększa się ilość odpadów komunalnych i nabierają na sile związane z tym negatywne skutki społeczne i środowiskowe – coraz więcej wysypisk, odoru i skażeń wód gruntowych. Równocześnie ubywa surowców potrzebnych do wytwarzania nowych produktów – relacjonuje Zbigniew Głowacki, wicedyrektor ILO.

IMG 0485

 

– Guma do żucia rozkłada się 5 lat, puszka po napoju 10, natomiast szklana butelka 4 tys. lat. Te przykłady mówią same za siebie. Z dnia na dzień coraz bardziej grozi nam wizja przyszłości, w której ludzie nie mają gdzie odetchnąć, bo wszędzie są śmieci, skażone rzeki i powietrze – mówił w trakcie swojego wykładu Hebda. – Polska zobowiązała się przed Unią Europejską do uzyskania do 2007 roku 25 proc. poziomu recyklingu, a do 2014 roku poziomu co najmniej 55 proc.. Aktualny poziom recyklingu wynosi 35 proc.

Ciekawostki pochodzące ze specjalistycznej literatury niezwykle zainteresowały młodzież i pozwoliły zrozumieć wagę problemu.

– Niebanalne połączenie sztuki i recyklingu stwarza młodzieży możliwość wyrażenia troski o środowisko w formach literackich i plastycznych – podkreśla Głowacki. – Wśród społeczności szkolnej i lokalnej projekt przyczyni się to do wzrostu świadomości dotyczącej selektywnej zbiórki odpadów – dodaje.

Gościem kolejnego spotkania, które odbyło się 26 marca w ramach wspomnianego projektu, była Ewa Lipińska, wojewódzki inspektor ochrony środowiska. Wygłosiła prelekcję na temat stanu środowiska w województwie podkarpackim. Lipińska sięgnęła do europejskiej tradycji dotyczącej ochrony środowiska, przedstawiła różne jej aspekty oraz stan środowiska w województwie podkarpackim. Zaprezentowane mapy, wykresy, zestawienia obrazowały wyniki monitoringu jakości powietrza, gleby i wód powierzchniowych.

Ewa Lipińska– Pani inspektor podkreślała także, iż troska człowieka o naturę widoczna jest w myśli twórców różnych epok, przywołała dzieła malarskie, literackie, z dziedziny filozofii i religii – dodaje Głowacki. – Młodzież poznała podstawy działalności kontrolnej i laboratoryjnej Inspekcji Ochrony Środowiska, zapewniającej odpowiednie standardy jakości środowiska przez egzekwowanie przestrzegania przepisów z zakresu ochrony środowiska. W wykładzie znalazły się także zagadnienia z zakresu gospodarki odpadami, m.in. odpady sektora komunalnego, gospodarczego, dzikie wysypiska odpadów, odpady komunalne ulegające biodegradacji – mówi wicedyrektor ILO.

Koordynatorami projektu są: Jolanta Kmiecik, Marta Leśniak i Ewa Kasperek – nauczyciele poloniści.

 dr

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj