piątek, 8 listopada, 2024

Moda na Julki i Kubusie nie słabnie

0
Moda na Julki i Kubusie nie słabnie
Udostępnij:

Od kilku lat niewiele zmienia się jeżeli chodzi o wybór imion dla dzieci. Wciąż wśród imion dla dziewczynek dominuje Julia, Lena, Maja, a dla chłopców Jakub, Kacper, Szymon

Większość rodziców wybiera imię dla swojego dziecka na długo przed jego narodzinami. Wbrew pozorom nie jest to łatwa decyzja, bo imion jest dużo. Każdy chce, aby imię, które wybierze było wyjątkowe i niepowtarzalne. Na nasz wybór mają wpływ nasze marzenia, aspiracje społeczne i oczekiwania wobec malca.

Coraz częściej wracamy do imion tradycyjnych jak np. Antoni, Jan, Franciszek, Zofia, Maria, Antonina. Jednocześnie widoczna jest tendencja nadawania imion pochodzenia obcego i idoli kultury masowej. Socjologowie wskazują, że są one typowe dla rodziców z niższych warstw społecznych, którzy w ten sposób chcą się jakoś wyróżnić. A gdy damy imię Vanessa, Amanda czy Gracjan, na pewno tak będzie.

Jednak nie można przesadzać, żeby nie narazić dziecka na kpinę, nie ośmieszać go, aby nie wstydziło się swojego imienia. Warto również zwracać uwagę na brzmienie różnych wersji imienia: liczą się zdrobnienia, rymy, adekwatność do nazwiska.

Julia i Jakub dominują

W Jaśle od kilku lat tendencja w nadawaniu imion jest ta sama. Od kilku lat na pierwszym miejscu wśród imion dla dziewczynek jest Julia, a wśród chłopców króluje Jakub. – Jakub utrzymuje się w czołówce już od 2000 roku, Julia trochę później. Obserwuję, że od kilku lat czołówka jest ta sama, co jakiś czas zamieniają się tylko miejscami. Jesteśmy tendencyjni od wielu lat – zaznacza Alicja Wójcik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle. – Rodzice wybierają imiona, które aktualnie są modne, popularne, które im się podobają. Często też pytają nas ile danego imienia nadano w tym roku. Ludzie często kojarzą imiona z konkretnymi znanymi osobami, postaciami z filmów, seriali.

W zeszłym roku jaślanie najczęściej nadawali dzieciom imiona: Julia, Lena, Zuzanna, Jakub, Kacper, Maja, Emilia, Milena, Aleksandra, Mikołaj.

Sporadycznie pojawiały się: Urszula, Inga, Artur, Aniela, Marcin, Krzysztof, Ignacy, Eliza, Katarzyna, Michalina, Pola, Robert, Szczepan.

O tym jakie imię nadajemy dziecku decyduje wiele czynników. – Rodzice o wyższym wykształceniu oraz aktywni zawodowo nadają dzieciom raczej imiona proste, pospolite. Z kolei osoby z niższym wykształceniem częściej dla dziecka wybierają imiona noszone przez ich idola muzycznego lub ulubionego bohatera filmowego bądź serialowego – zaznacza Alicja Wójcik.

 

Imiona te same

W 2014 roku w Urzędzie Stanu Cywilnego w Jaśle sporządzono 1196 aktów urodzenia. W ubiegłym roku urodziło się 612 chłopców i 584 dziewczynki. – Mieliśmy też kilkadziesiąt dzieci urodzonych poza granicami kraju, które zostały zarejestrowane w naszym urzędzie. Stąd też mamy takie imiona jak Martinez, Nicolas Guy, Thomas, Maya, Vincent, Vanessa, Stella – wylicza kierownik USC.

Dla porównania w 2013 roku w USC sporządzono 1282 aktów urodzenia, a w 2012 – 1353. W 2013 roku najchętniej nadawane imiona dla dziewczynek to: Lena, Zuzanna, Julia, Emilia, Maja, Wiktoria, Nikola, a dla chłopców: Jakub, Filip, Szymon, Kacper, Igor, Bartosz. W 2012 roku sytuacja była podobna. Najpopularniejsze imiona dla dziewczynek to: Julia, Maja, Milena, Lena, Emilia, Zuzanna, a dla chłopców: Jakub, Szymon, Kacper, Filip, Karol, Wiktor.

– Nie możemy narzucać nikomu, jakie imię ma dać swojemu dziecku. Jednak najważniejsze, aby nie robić krzywdy dziecku, nie ośmieszać go i żeby imię współgrało z nazwiskiem. No chyba, że ktoś chce być oryginalny – dodaje A. Wójcik. – Zgodnie z ustawą rodzice nie mogą nadać więcej niż dwóch imion, ośmieszających, nieprzyzwoitych, w formie zdrobniałej oraz imion nie pozwalających odróżnić płci dziecka.

Pewne zalecenia w tej kwestii podaje także Rada Języka Polskiego. Prawo cywilne nie daje możliwości nadawania imion obcojęzycznych, za kilkoma małymi wyjątkami, np. kiedy jedno z rodziców jest obcokrajowcem, bądź kiedy dziecko urodziło się poza granicami naszego kraju i tam nadane jest mu takie, a nie inne imię. Musimy pamiętać, że nadanie imienia jest czymś bardzo ważnym.

Marzena Miśkiewicz

Tekst ukazał się w numerze 2 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 14 stycznia 2015 roku

Najpopularniejsze imiona w Jaśle w 2014 roku:

Dziewczynki:

  1. Julia
  2. Lena
  3. Zuzanna
  4. Maja
  5. Emilia
  6. Milena
  7. Aleksandra
  8. Amelia
  9. Wiktoria
  10. Oliwia

Chłopcy

  1. Jakub
  2. Kacper
  3. Mikołaj
  4. Antoni
  5. Szymon
  6. Wiktor
  7. Kamil
  8. Miłosz
  9. Alan
  10. Karol