czwartek, 2 lutego, 2023

Od pomysłu do startupu – „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”

0
Od pomysłu do startupu – „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość”
Udostępnij:

Przedsiębiorczy może być każdy! Przekonują się o tym uczniowie ponad 300 szkół ponadgimnazjalnych z Polski Wschodniej, gdzie Ministerstwo Rozwoju organizuje „Lekcje o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość” .

Zajęcia przeprowadzane są na terenie pięciu województw w Polsce Wschodniej: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego. Dzięki nim młodzi ludzie dowiadują się jak otrzymać unijne wsparcie, by przekuć swój pomysł w startup.

– Pojęcie startupu jest znane wśród młodzieży, ale nie wszyscy do końca wiedzą, co konkretnie oznacza. „Lekcja o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość” skutecznie to zmienia. Dzięki akcji pokazujemy uczniom, że warto rozwijać swoje pomysły na nowatorskie rozwiązania oraz prezentujemy, jakie wsparcie w tym zakresie oferują fundusze europejskie – powiedział wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Oprócz treści, ważna jest również odpowiednio przygotowana, atrakcyjna dla młodzieży forma zajęć. Nauczyciele zaangażowani w akcję edukacyjną podkreślają, że wśród przygotowanych na potrzeby „Lekcji” materiałów dydaktycznych największym zainteresowaniem uczniów cieszy się komiks „Start Up!”. Za pomocą interesującej historii opisuje wsparcie, jakie młodzi ludzie otrzymują na rozwój startupu w programie „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, współfinansowanym z funduszy europejskich.

Historia przedstawiona w komiksie opracowanym na potrzeby zajęć bardzo zaciekawiła moich uczniów. Wśród młodzieży nie brakuje kreatywnych osób z ciekawymi pomysłami na biznes, takich jak Matylda – bohaterka komiksu. Wielu uczniów nie wiedziało dotąd o istnieniu takich możliwości wsparcia biznesu – zaznacza Marek Nowosad, nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Elblągu (woj. warmińsko-mazurskie). Podczas zajęć młodzież zastanawiała się, jak uatrakcyjnić życie w naszej miejscowości, zarówno mieszkańcom jak i turystom. Dzięki „Lekcji” z całą pewnością zwiększyła się świadomość uczniów na temat tego, w jaki sposób rozpocząć własną działalność i pozyskiwać na nią fundusze. Dobrze, że istnieje takie gotowe narzędzie, gdyż pokazuje to, że uczniowie są otwarci na wiedzę o funduszach i zaangażowani

Elektroniczną wersję komiksu można znaleźć na stronie Programu Polska Wschodnia:

W trakcie zajęć uczniowie zobaczą, że ich pomysły biznesowe mogą mieć wpływ nie tylko na ich drogę zawodową, ale także na poprawę jakości życia społeczności, w której planują realizować swoje koncepcje.

– Podczas zajęć młodzież zastanawiała się, jak uatrakcyjnić życie w naszej miejscowości, zarówno mieszkańcom jak i turystom. Dzięki „Lekcji” z całą pewnością zwiększyła się świadomość uczniów na temat tego, w jaki sposób rozpocząć własną działalność i pozyskiwać na nią fundusze. Dobrze, że istnieje takie gotowe narzędzie, gdyż pokazuje to, że uczniowie są otwarci na wiedzę o funduszach i zaangażowani – mówi Małgorzata Siedlik, nauczycielka podstaw przedsiębiorczości w I Liceum Ogólnokształcącym im. T. Kościuszki we Włodawie (woj. lubelskie).

Zajęcia w ramach „Lekcji o Funduszach Europejskich. Przedsiębiorczość” potrwają do 30 kwietnia 2017 roku.

Informacje dotyczące poszczególnych szkół biorących udział w akcji można uzyskać kontaktując się z biurem akcji edukacyjnej.

Więcej informacji na temat „Lekcji” można znaleźć na stronie: www.polskawschodnia.gov.pl/lekcja

Projekt realizowany jest z funduszy Programu Polska Wschodnia 2014-2020.

/dr/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj