piątek, 29 marca, 2024

Podaj łapę, czyli jak zaprzyjaźnić się z psem

0
Podaj łapę, czyli jak zaprzyjaźnić się z psem
Udostępnij:

„Podaj łapkę – jak zaprzyjaźnić się z psem? To wspólne działania Szkoły Podstawowej nr w Jaśle, Straży Miejskiej w Jaśle i Stowarzyszenia STORAD.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle nietypowe zajęcia w ramach projektu naukowo – badawczego „Podaj łapkę – jak zaprzyjaźnić się z psem?”

Lista niebezpieczeństw, na które narażone są dzieci, jest niezwykle długa. Jednym z realizowanych przez funkcjonariuszy zagadnień w prowadzonych działaniach wychowawczych jest przygotowanie uczniów do radzenia sobie w sytuacji zaistnienia kontaktu z agresywnym psem. Głównie chodzi o to, aby ostrzec dzieci przed przenoszeniem swoich pozytywnych uczuć na każdego napotkanego czworonoga i nauczyć je zarówno ostrożności w kontaktach z obcymi zwierzętami jak i umiejętności radzenia sobie w sytuacji, gdy pies spróbuje zaatakować.

Aby wzbogacić wiedzę uczniów także w temacie tych zagrożeń oraz uczynić zajęcia bardziej atrakcyjnymi, w spotkaniu wziął udział przewodnik psa – Jacek Dubiel ze Stowarzyszenia STORAT, ze swoim podopiecznym, pięknym owczarkiem niemieckim „Fuksem”. Stowarzyszenie Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT istnieje od 17 lat i bierze udział w akcjach ratowniczych organizowanych przez różne służby. Na chwilę obecną dysponują 10 psami, które uzyskały licencje uprawniające do wykorzystywania ich w akcjach poszukiwawczych.

Na zajęciach strażnicy najpierw w formie prelekcji zaakcentowali fakt, że ofiarami psów najczęściej padają dzieci, które często zbyt ufnie podchodzą do nieznajomego zwierzęcia. Funkcjonariusze udzielili wskazówek zebranym uczniom, na temat zasad postępowania z psami podkreślając, że aby nie być zaatakowanym, należy odnosić się do nich z dużą ostrożnością. Możliwość ataku można też zredukować do minimum pamiętając m.in. o tym aby: nie dotykać psa pod nieobecność właściciela, nie przeszkadzać gdy je, nie wchodzić na teren pilnowany przez psa oraz nie wkładać ręki przez płot. Nie można tez drażnić psa np. rzucać w niego kamieniami, czy uderzać patykiem o ogrodzenie, za którym jest pies.

Ponadto spotkanie pozwoliło poznać dzieciom przepisy dotyczące zwierząt, jak konieczność sprzątania po pupilu, obowiązek karmienia i dbania o zwierzę w domu czy obowiązek szczepień. Przedstawiona w trakcie zajęć pozycja „żółwika” została kilkakrotnie przećwiczone przez dzieci. Następnie strażnicy sprawdzili prawidłowość ich wykonywania przez uczniów.

Straż Miejska w Jaśle

{gallery}galerie/17_rok/SM_psy{/gallery}