czwartek, 23 marca, 2023

Podkarpacie i Jasło wciąż na czele

0
Podkarpacie i Jasło wciąż na czele
Udostępnij:

Na Podkarpaciu jest już 30 winnic sprzedających legalnie wino, aż 10 z nich należy do regionu jasielskiego. W tym tygodniu aż 19 polskich winnic zaprezentuje się podczas Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle.

W tym roku 200 producentów wina wpisanych zostało do ewidencji Agencji Rynku Rolnego. Najwięcej winiarzy sprzedających wino jest w województwach podkarpackim i małopolskim (po 30), tuż za jest lubuskie (28) i dolnośląskie (22). Winiarstwo dynamicznie rozwija się także w innych regionach kraju: lubelskim (18), świętokrzyskim (16), wielkopolskich (10), mazowieckim (13), śląskim (8), łódzkim (6), opolskim (4), kujawsko-pomorskim (4), pomorskim(2), podlaskim (1). Łączna powierzchnia zarejestrowanych winnic to 328 hektarów. Winiarstwo w Polsce wciąż dynamicznie się rozwija i „zdobywa” nowe województwa. Praktycznie nie ma już regionu w Polsce, gdzie nie uprawia się winorośli.

Należy jednak pamiętać, że podane wyżej statystyki ujmują tylko winnice zarejestrowane w Agencji Rynku Rolnego. Według szacunków Fundacji Na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa Galicja Vitis łączna liczba wszystkich winnic w Polsce sięgać może nawet 1200, w tym zarówno tych kilkunasto- czy kilkuhektarowych, jak i tych kilkuarowych, przydomowych. Winnice w Polsce zajmują co najmniej 1000 hektarów. Przynajmniej połowa z nich planuje w przyszłości sprzedaż wina, tymczasem przyjmuje enoturystów, oprowadza po winnicy i oferuje degustacje produkowanych win na miejscu w winnicy.

Szczegółowych statystyk nikt jednak jeszcze do tej pory nie zrobił, ale można się spodziewać, że lada dzień Unia Europejskiego będzie od nas tego wymagać.

Jasło winem stoi

W powiecie jasielskim jest 12 winnic, a do tego jeszcze co najmniej kilka, których właściciele nie przynależną do stowarzyszeń czy winiarskich szlaków.  5 z nich sprzedaje już wino. Są to winnice: Golesz, Jasiel, Dwie Granice, Jana, Vanellus. Począwszy od rocznika 2017 dołączy do nich Winnica Zacisze, która rozpoczęła właśnie wymaganą procedurę. Wino sprzedają także ściśle współpracujące z jasielskimi winiarzami winnice położone w okolicy: Sztukówka z Frysztaka, Wiarus z Jedlicza, a także winnice Mieszko i Wierzchowina z Dębicy, sprzedające wino pod wspólną marką Podkarpacka Manufaktura.

Wino kupić można bezpośrednio u winiarzy, w jasielskim sklepie winiarskim Euro-Win, w kilku jasielskich restauracjach i marketach. Wyjątkowa okazja do kupienia win z jasielskich winnic będzie podczas Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle. Weźmie w nich udział aż 19 winiarzy z różnych regionów Polski.

Ewa Wawro

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj