środa, 7 grudnia, 2022

Policjanci ustalili sprawców skażenia środowiska

0
Policjanci ustalili sprawców skażenia środowiska
Udostępnij:

Jasielscy policjanci zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej ustalili dwóch mężczyzn odpowiedzialnych za zanieczyszczenie powierzchni ziemi w Błażkowej. Okazali się nimi 28 i 41-letni pracownicy prywatnej firmy z województwa śląskiego. Mężczyźni podczas jednego z kursów samochodem ciężarowym z cysterną, postanowili dorobić „na boku”. Odpłatnie wpompowali zawartość przydomowego szamba do cysterny, w której znajdowały się pozostałości przewożonej wcześniej niebezpiecznej substancji. Swój „ładunek” spuścili na przydrożny teren leśny.

5 października br. dyżurny komendy został powiadomiony o zanieczyszczeniu ziemi w Błażkowej. Policjanci, którzy zajęli się zgłoszeniem ustalili, że w pobliżu drogi prowadzącej do Jodłowej, ktoś rozlał substancję niewiadomego pochodzenia, która spłynęła po zadrzewionym stoku, pozostawiając na powierzchni ziemi czarną maź. Na miejscu działania prowadzili strażacy m.in. grupa ratownictwa chemicznego z Leżajska  oraz przedstawiciele Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle. Po wykonaniu wstępnych badań okazało się, że substancja nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia ludzi, natomiast nastąpiło skażenie środowiska.

Wyjaśnieniem sprawy zajęli się policjanci jasielskiego wydziału do walki z przestępczością gospodarczą. Funkcjonariusze w toku postępowania potwierdzili, że w dniu zdarzenia, drogą relacji Błażkowa – Jodłowa przejeżdżał samochód ciężarowy z cysterną. W trakcie dalszych czynności śledczy dotarli do informacji, które pozwoliły ustalić właściciela pojazdu. Okazała się nim prywatna firma z województwa śląskiego świadcząca m.in. usługi w zakresie transportu substancji niebezpiecznych.

Policjanci udali się do siedziby zakładu. Na podstawie zabezpieczonej dokumentacji oraz przesłuchań potwierdzili, że we wskazanym okresie firma realizowała przewóz niebezpiecznego odpadu z powiatu wielickiego do Jasła. Zleconą usługę wykonywali dwaj pracownicy – 28 i 41-letni mieszkańcy Jaworzna.

W obliczu zebranych dowodów mężczyźni przyznali się do zanieczyszczenia ziemi w Błażkowej. Wyjaśnili, że w czasie jednego z kursów, gdy po dostarczeniu odpadu wracali z Jasła, zostali zatrzymani przez mężczyznę, który zaproponował im odpłatny wywóz szamba z terenu prywatnej posesji. Zgodzili się na jego propozycję. Nieczystości wraz z pozostałością przewożonej wcześnie mieszaniny rozpuszczalników, olejów i innych substancji ropopochodnych spuścili na przydrożny teren leśny w Błażkowej.

Sprawcy zdarzenia wkrótce usłyszą zarzuty. Ich treść będzie uzależniona od wyników szczegółowych badań wpływu porzuconych odpadów na środowisko.

KPP Jasło

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj