środa, 19 czerwca, 2024

Polwax „rwie” do przodu

0
Polwax „rwie” do przodu
Udostępnij:

Spółka Polwax, posiadająca jeden ze swoich oddziałów w Jaśle, przygotowuje ofertę nowoczesnych specyfików parafinowych dla przemysłu oraz rozbudowę własnego zaplecza naukowo – badawczego.

Polwax S.A. to jeden z największych europejskich producentów parafin. Kojarzona najczęściej ze zniczami i świecami spółka w rzeczywistości zajmuje się szeroki obszar działalności. Jasło i Czechowice – dwa oddziały spółki – różnią się produkcją finalnego wyrobu i jest to uzależnione od instalacji, jakie spółka posiada w danej lokalizacji. W Jaśle zlokalizowany jest zakład produkujący emulsje parafinowe, które służą do przemysłu drzewnego, a także powłok ochronnych na sery długodojrzewające. W Czechowicach-Dziedzicach, oprócz produkcji parafin służących dla przemysłu chemicznego, jak antyzbrylacze do nawozów czy woski do odlewnictwa precyzyjnego, produkowane są także znicze i świece.

Na tym jednak firma nie poprzestaje. 4 marca br. spółka Polwax S.A. ogłosiła swoją strategię na lata 2015-20120. – Postawienie na innowacyjność i nowoczesność sprzyja rozwojowi każdej spółki, naszej także – podkreśla Dominik Tomczyk, prezes sp. Polwax S.A. – Jeżeli spółka nie ma wizji rozwoju, nie ma perspektyw rozwoju, to wcześniej czy później jej egzystencja jest zagrożona.

Strategiczną inwestycją w najbliższej przyszłości jest budowa instalacji odolejania rozpuszczalnikowego w Czechowicach-Dziedzicach. Szacunkowy koszt zadania to 60-80 mln zł poniesionych w perspektywie 3 lat. Niezwykle ważny dla utrzymania ciągłości produkcji jest też sfinalizowany na początku marca zakup parku zbiorników surowcowych w Czechowicach–Dziedzicach, które czeka w najbliższych miesiącach gruntowna modernizacja.

– Jednym z kierunków rozwoju spółki jest produkcja nowych wyrobów przeznaczonych do produkcji opakowań do kontaktu z żywnością, ale myślimy o różnych grupach produktowych – mówi Izabela Robak, dyrektor działu rozwoju spółki Polwax S.A. – Chcemy być pierwszym polskim producentem pewnych specyficznych wyrobów, dedykowanych do różnych branż przemysłowych, np. emulsji parafinowych do impregnacji papieru, twardych wosków odlewniczych, których na dzień dzisiejszy nikt w Polsce nie produkuje. Od 2 lat prowadzimy projekt, którego celem jest właśnie wyprodukowanie takich wosków. Pod koniec tego roku spodziewamy się pierwszej prototypowej partii wosków odlewniczych, stosowanych podczas produkcji elementów stanowiących części elementów silnika odrzutowego.

Idąc tym torem rozwoju spółka przejęła dwa laboratoria Lotos-Lab w Jaśle i Czechowicach.

– Potrzebne nam są m.in. do realizacji kolejnych projektów, o których spółka bardzo poważnie myśli. W tym roku chcemy złożyć wniosek o dofinansowanie w ramach programu Biostrateg, w ramach którego chcemy pracować w obszarze opakowań do kontaktów z żywnością. Laboratorium umożliwi nam uzyskanie zaplecza badawczego i analitycznego, które umożliwi przeprowadzenie niezbędnej oceny jakościowej proponowanych emulsji parafinowych przeznaczonych do impregnacji opakowań – wyjaśnia I.Robak.

– Po dokonaniu analizy rynkowej uznaliśmy, że ta instalacja odolejania służyć będzie rozwojowi spółki, tworzeniu nowych miejsc pracy i pokazaniu, że polska spółka ma pomysł na siebie i może konkurować w zakresie technologii z głównymi graczami na tym rynku – mówi prezes Tomczyk. – Zgodnie z przyjętą strategią spółki zakładany jest wzrost udziału sprzedaży produktów specjalnych, dedykowanych do przemysłu do 50 proc. w 2020 roku. To wymaga opracowania i wdrożenia do produkcji wielu nowych wosków specjalnych i emulsji, które będą stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Laboratorium daje nam silną podstawę do stworzenia prawdziwego działu badawczo-rozwojowego, wyposażonego w odpowiedni sprzęt, aparatury i kompetentną załogę.

Ewa Wawro

Artykuł powiązany: Polwax zainwestował 12 mln w jasielskie parafiny

O Spółce

Polwax S.A. należy do ścisłej czołówki największych europejskich producentów i dystrybutorów rafinowanych i odwanianych parafin oraz szerokiego asortymentu wosków parafinowych. Spółka jest przedsiębiorstwem o strukturze dwuoddziałowej i nie tworzy grupy kapitałowej. W Jaśle zlokalizowany jest zakład produkcyjny zajmujący się produkcją parafin, natomiast w Czechowicach-Dziedzicach oprócz produkcji parafin realizowana jest również produkcja zniczy i świec.

Portfolio produktów Spółki obejmuje 12 grup produktowych: produkty do impregnacji drewna, woski przeznaczone do kontaktu z żywnością, woski do zastosowań specjalnych, antyzbrylacze do nawozów, środki ochrony antykorozyjnej, kleje typu HotMelt, masy modelowe, pozostałe wyroby dla przemysłu, produkty do wyrobów świecarskich, wyroby do produkcji zniczy oraz woski specjalne do produkcji świec. Ponadto Polwax produkuje gotowe znicze i świece. Nadrzędnym celem Spółki jest stały rozwój oferty produktowej w zakresie wyrobów o wysokiej wartości dodanej, w szczególności produktów do zastosowań przemysłowych.

Spółka zadebiutowała na warszawskiej giełdzie 6 października 2014 roku.