poniedziałek, 15 lipca, 2024

Przedsiębiorco, sprawdź czy nie masz nadpłaty!

0
Przedsiębiorco, sprawdź czy nie masz nadpłaty!
Udostępnij:

Aż ponad 66,8 tys. płatników na Podkarpaciu ma nadpłaty na swoich kontach w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Aktywni mogą pomniejszyć swoje kolejne płatności, nieaktywni mają 5 lat na wystąpienie o zwrot nadpłaconych składek. Później się przedawnią. Warto skontaktować się więc z ZUS i sprawdzić czy po zamkniętej działalności nic nie zostało do zwrotu.

Nadpłata składek powstaje, gdy płatnik opłaci je w wyższej wysokości niż zadeklaruje w dokumentacji rozliczeniowej, lub niż wynika to wynika z przepisów. Takie składki ZUS zalicza w pierwszej kolejności na pokrycie zaległości – jeśli takowe istnieją. Jeżeli zaległości nie ma, można otrzymać z ZUS zwrot nadpłaconych środków lub zdecydować się na zaliczenie ich na poczet bieżących lub przyszłych wpłat.

Dziś na kontach ponad 55,7 tys. aktywnych płatników w rzeszowskim i jasielskim Oddziale ZUS znajduje się ponad 100 mln zł nadpłat. Ci, którzy je posiadają mogą zmniejszyć swoje przyszłe płatności o kwotę widniejącą na koncie jako nadpłata. W przypadku osób, które zamierzają zakończyć prowadzenie działalności, najlepiej wystąpić z wnioskiem o zwrot nadpłaty jeszcze przed zakończeniem aktywności.

Co niezwykle istotne, nadpłaty widnieją również na kontach ponad 11 tys. płatników, którzy wyrejestrowali działalność w ciągu ostatnich dwóch lat (od 1 stycznia 2017 r.). Wysokość tych nadpłat to ponad 2,3 mln zł. Jeżeli więc przedsiębiorca zakończył już prowadzenie własnego biznesu i nie ma pewności jakim saldem w ZUS się on zamknął, warto odwiedzić którąkolwiek z placówek Zakładu lub wejść na swój profil na Platformie Usług Elektronicznych. Na PUE ZUS można potwierdzić czy na koncie występuje nadpłata albo niedopłata na ostatni dzień miesiąca albo na dowolnie wskazany dzień, czy za jakie miesiące jest nadpłata.

Apelujemy do przedsiębiorców by na bieżąco kontrolowali stan swoich rozliczeń składkowych. Jeżeli zaś kończą prowadzenie własnego biznesu zawsze warto zweryfikować saldo na swoim koncie. Profil płatnika na PUE ZUS umożliwia zarówno bieżącą kontrolę płatności, jak i ostateczną weryfikację swojego salda”

Zakład zwraca nadpłatę składek, o którą wnioskuje płatnik w ciągu 30 dni od złożenia wniosku.

Z wnioskiem o zwrot nie warto zwlekać, gdyż po 5 latach od dnia wpłaty lub otrzymania zawiadomienia z ZUS nadpłata się przedawnia

Wojciech Dyląg
Regionalny Rzecznik Prasowy ZUS
w województwie podkarpackim