poniedziałek, 27 czerwca, 2022

Prywatne żłobki mogą starać się o dotacje

0
Prywatne żłobki mogą starać się o dotacje

100 zł na dziecko w żłobku i 80 zł w klubie dziecięcym – na taką dotację mogą liczyć prowadzący tego typu placówki w Jaśle. Pieniądze mogą być przeznaczone tylko na pokrycie kosztów pobytu dziecka. Kolejny warunek: dziecko zameldowane musi być na terenie Jasła.

Temat dotacji dla prywatnych żłobków pojawił się miesiąc temu, po wniosku złożonym przez właścicielkę jedynej, jak na razie, takiej placówki działającej na terenie Jasła. Agnieszka Paczyńska, właścicielka żłobka „Chatka Puchatka”, prosiła wówczas o 450 zł dotacji miesięcznej do jednego dziecka, władze miasta proponowały 100 zł, radni nie dali nic.

 

Czytaj więcej : Żłobek bez dotacji

Wczoraj Rada Miejsca Jasła ponownie wróciła do sprawy, ale teraz postanowiono podejść do tematu szerzej i podjąć uchwałę systemową i wieloletnią.

– Gdyby na terenie Jasła powstały kolejne żłobki czy oddziały żłobkowe, to zasady przyznawania dotacji określone w tej uchwale też będą stosowane – mówił wiceburmistrz Leszek Znamirowski.

Podkreślił fakt, że powrót do tematu dotacji dla żłobka wiąże się z ogłoszeniem przez ministerstwo pracy i polityki społecznej pierwszego etapu konkursu „Maluch -2013”, do którego mogą przystępować żłobki, ale za pośrednictwem gmin. Uczestniczące w nim samorządy mogą dostać dofinansowanie do przyznanej przez siebie dotacji, w wysokości do 50 procent.

– Przewidujemy, że na dzień dzisiejszy potrzebny nam wkład do tego programu, to około 20 tys. zł, z czego dofinansowanie będzie wynosiło 10 tysięcy, pod warunkiem przyznania 50 procent dofinansowania – wyjaśniał Znamirowski.

Na następnej sesji radni będą musieli uchwalić zmiany w budżecie miasta, tak by zabezpieczyć środki na ten cel.

– Żłobki czy kluby dziecięce, które będą starały się o dofinansowanie z tego programu, mogą w drugim etapie skorzystać z dofinansowania do 80 procent. Do tego, w przeciwieństwie do zasad obowiązujących w pierwszym etapie, będą mogły same starać się o dofinansowanie, bez pośrednictwa gminy – podkreślił.

Przedstawiony projekt uchwały zakładał dotacje w wysokości 100 zł do jednego dziecka w żłobku i 80 zł w klubie dziecięcym. Radni klubu Przymierza Samorządowego Podkarpacia wnioskowali o zwiększenie kwot, w pierwszym przypadku do 300 zł, w drugim do 240 zł. Wniosek został jednak odrzucony.

Uchwała w pierwotnej wersji przyjęta została 12 głosami za, przy 0 przeciw i 2 wstrzymujących się. Radni klubu PSP nie wzięli udziału w głosowaniu.

O dotację mogą ubiegać się żłobki i kluby dziecięce wpisane do rejestru żłobków i klubów dziecięcych prowadzonego przez burmistrza miasta. Na dzień dzisiejszy na tej liście jest tylko wspomniana „Chatka Puchata”, ale jak mówił Znamirowski, w niedługim czasie powstać mają kolejne tego typu placówki.

Ewa Wawro

Udostępnij:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj