czwartek, 1 grudnia, 2022

Zmodernizowane banknoty już w obiegu

0
Zmodernizowane banknoty już w obiegu
Udostępnij:

Narodowy Bank Polski wprowadził do obiegu pierwsze banknoty ze zmodernizowanymi zabezpieczeniami. Zmienione banknoty o nominałach 10, 20, 50 i 100 zł będą zastępowały zniszczone lub uszkodzone banknoty wycofywane z obiegu w ramach standardowych operacji zasilających banki komercyjne w gotówkę. Wszystkie obecnie używane banknoty bezterminowo pozostają prawnym środkiem płatniczym.

Projekty graficzne zmodernizowanych banknotów nie zostały zmienione, ale zastosowanie nowych zabezpieczeń powoduje, że różnice pomiędzy banknotami nowej i dotychczasowej emisji będą widoczne. Najważniejsze zmiany, jakie dostrzegą Polacy na zmodernizowanych banknotach, to odkryte pole znaku wodnego, wprowadzenie farby opalizującej i ulepszone zabezpieczenie recto-verso. Banknot o nominale 200 złotych na razie nie zostanie zmieniony.

Co warto zapamiętać?

7 kwietnia NBP zaczął zaopatrywać banki komercyjne w zmodernizowane banknoty i tym samym pojawiły się one w powszechnym obiegu.

Modernizacja banknotów to operacja czysto techniczna – ich wizerunki nie zmienią się znacznie, zmienią się jedynie zabezpieczenia.

Obecne banknoty pozostają prawnym środkiem płatniczym bezterminowo.

Banknot o nominale 200 zł nie zostanie na razie zmodernizowany. Niemniej ze względu na bezpieczeństwo obrotu gotówkowego modernizacja banknotów jest procesem ciągłym.

Komunikat o zmodernizowanych banknotach znajdziesz na stronie internetowej Narodowego Banku Polskiego. Dostępny jest tam również szczegółowy opis zabezpieczeń zmodernizowanych banknotów.

KPP w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj