środa, 22 marca, 2023

Mieczysław Żygłowicz odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski

0
Mieczysław Żygłowicz odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski
Udostępnij:

Kapitan w stanie spoczynku Mieczysław Żygłowicz został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Uroczystość odbyła się 15 marca br. w Muzeum Regionalnym w Jaśle. – Ten krzyż ma dla mnie bardzo wielkie znaczenie. Nawet Państwo nie wiecie jak bardzo jestem szczęśliwy i wzruszony, że mogę go otrzymać – mówił zaraz po otrzymaniu orderu Mieczysław Żygłowicz. 

Mieczysław Żygłowicz po ukończeniu Szkoły Powszechnej w rodzinnych Kołaczycach został przyjęty do Szkoły Podoficerskiej Piechoty dla Małoletnich nr 2 w Śremie, która ukończył w 1936 r. i otrzymał przydział służbowy do 84 PP Strzelców Poleskich w Pińsku. Służył tam jako instruktor w szkole kompanii CKM, a następnie jako zastępca dowódcy plutonu taczanek CKM. Od 1 września 1939 roku walczył na froncie ze swoim pułkiem w składzie 30 DP w Armii „Łódź”. Po wycofaniu się 30 DP pod Warszawę przedziera się przez rzekę Bug do Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” gen. Kleeberga. Jako dowódca plutonu ckm walczy w okolicach Kocka, gdzie 5 października 1939 r. zostaje ranny w twarz i szyję pod Wolę Gułowską, dostaje się do niewoli niemieckiej i po wyleczeniu ran w szpitalu w Radomiu zostaje osadzony w obozie dla jeńców wojennych w Landsbergu.  W 1940 roku udaje mu się zbiec z niewoli. Po powrocie w okolice Jasła i Kołaczyc angażuje się w działalność konspiracyjną najpierw w ZWZ a następnie AK w placówce „Kukułka”. Miedzy innymi organizuje szkolenia wojskowe dla młodzieży z okolicznych wsi. Uczestniczy również w akcji przejęcia broni z zrzutów w 1944 r. w miejscowości Bieździedza. W ramach Akcji Burza zajmował się rozprowadzaniem broni dla placówek w Kłodawie, Brzyskach i Błażkowej. Podczas wysiedlenia przez Niemców ludności Kołaczyc zabezpieczała wraz  z żołnierzami AK ludność cywilną przed grabieżami  ze strony grasujących band. Po wojnie nauczyciel Przysposobienia Wojskowego i Wychowania Fizycznego. Przez wiele lat pełnił funkcję dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle (był jej budowniczym).

W imieniu prezydenta RP order wręczyła wicewojewoda podkarpacki Alicja Wosik. W uroczystościach uczestniczył również burmistrz Jasła Andrzej Czernecki. 

UMJ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj