poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Zielone światło dla galerii

0
Zielone światło dla galerii
Udostępnij:

Jedyna galeria w Jaśle powiększy swoją powierzchnię. Od kilku lat zabiegał o to właściciel budynku.

Galeria Jasło otwarta została dla klientów w październiku 2008 roku. Od tamtego momentu jej właściciel, Robert Rydarowicz, zabiegał o rozbudowę budynku. Jednak konieczne było wprowadzenie zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dla obszaru „Śródmieście”. Procedura rozpoczęła się jeszcze w 2008 r., ale ze względu na zgłaszane uwagi przez zainteresowane strony nie mogła dobiec końca. – W ostatniej edycji projektu planu, który rozpoczął się w 2016 roku, dokonano niezbędnych poprawek. Podczas wyłożenia, wpłynęła uwaga, która została przez burmistrza uwzględniona, a dotyczyła ona poszerzenia pasa drogowego zarówno od ulicy Piotra Skargi, jak i Jana Pawła II celem umożliwienia pasów zjazdowych i wyjazdowych na teren galerii. Plan umożliwi lokalizację obiektu handlowego o powierzchni sprzedaży powyżej dwóch tysięcy metrów kwadratowych. Obecnie na części tego terenu znajduje się Galeria Jasło – wyjaśniała Sława Liniewska-Garbacz, kierownik Wydziału Architektury Urzędu Miasta.

 Korzyści dla miasta

Dopiero teraz, końcem sierpnia br., nad przyjęciem tego planu debatowali radni miejscy. Pytali oni właściciela o zakres rozbudowy, rozwiązania komunikacyjne, parkingowe, a także ilość nowych miejsc pracy. Robert Rydarowicz przekonywał radnych do słuszności tej inwestycji, a także mówił o korzyściach dla miasta i mieszkańców. – Procedura planistyczna tego planu trwa osiem lat. Wywiązałem się ze wszystkich zobowiązań finansowych. Moje spółki przekazały do budżetu miasta około 1 mln 400 tys. zł, z czego 800 tys. zł w gotówce – przekonywał radnych.

Obecnie w galerii pracuje 125 osób, a po zwiększeniu jej powierzchni zatrudnionych zostanie dodatkowych 100. Właściciel podkreślał również, że ulokowana zostanie tam specjalistyczna placówka wsparcia dziennego. – Stowarzyszenie „Siemacha” obejmie opieką 600 dzieci. Pomoc w nauce, warsztaty muzyczne, plastyczne będą bezpłatne. Myślę, że to bardzo ważny aspekt. Tego miastu brakuje – dodał.

Rydarowicz zaznaczył, że na przygotowanie pomieszczeń oraz wyposażenie tej placówki zamierza przeznaczyć 2 mln zł. – Jedyny koszt utrzymania po stronie stowarzyszenia to wyłącznie energia elektryczna. Miesięcznie będzie to w granicach 2,5 tys. zł. W zamian za prowadzone akcje marketingowe na potrzeby Galerii Jasło stowarzyszenie będzie otrzymywało ode mnie wynagrodzenie, a z tego będzie opłacało prąd – wyjaśniał.

Do rozbudowy galerii od strony ulicy Piotra Skargi w miejscu, gdzie obecnie stoi budynek dawnego „Ruchu” planuje przystąpić w przyszłym roku. Powstanie parking podziemny na ponad 220 miejsc postojowych. R. Rydarowicz podkreślał również, że jedną z największych bolączek galerii są problemy z parkowaniem. Powodem tej sytuacji było blokowanie ponad połowy miejsc przez osoby z zewnątrz, który pozostawiały samochody na cały dzień. – Obecnie nie ma tego problemu komunikacyjnego. 1 sierpnia odblokowaliśmy parkingi. Zostały tam zamontowane parkometry – dodał.

Na parterze będzie część usługowa z częścią handlową, a na pierwszym piętrze także działalność handlowa oraz wejścia do sal kinowych, zaś na drugiej kondygnacji będą trzy sale kinowe oraz placówka edukacyjno-kulturalna stowarzyszenia „Siemacha”.

Dodatkowa powierzchnia handlowo-usługowa ma wynieść 5 tys. m kw., kino 1400 m kw., a placówka stowarzyszenia „Siemacha” między 600 a 1000 m kw.

Władze za

Radni chcieli poznać zdanie włodarza miasta na ten temat i burmistrza Ryszarda Pabiana o komentarz w tej sprawie. – Jestem za tym, aby w mieście powstawały nowe obiekty, bo za tym idą przychody do budżetu. Każda tego typu inwestycja jest oczywiście obarczona ryzykiem. Nie problem wybudować, ale potem obiekt musi funkcjonować. Jeżeli są inwestorzy, którzy są gotowi ponieść to ryzyko, a nie przeszkadza to naszym planom, to nie powinniśmy przeszkadzać tego typu inwestycjom. Główny ciężar ryzyka ponosi w tym momencie inwestor. Dla nas powinno być istotne, aby był tam zapewniony dobry dostęp, aby nie powodowało to zakłóceń w komunikacji – stwierdził.

Radni ostatecznie zagłosowali za zmianami w planie, które obejmują rozbudowę galerii. Przy podejmowaniu decyzji nie byli jednomyślni. 14 było za (Dorota Bilewicz, Bogusław Buglewicz, Michał Burbelka, Krzysztof Czeluśniak, Robert Hap, Józef Kędrek, Alicja Nowosielska, Krzysztof Pec, Pierzchała, Lech Polak, Michał Rybka, Maria Szańca, Leszek Zduński, Leszek Znamirowski), 2 było przeciw (Henryk Rak, Jerzy Węgrzyn), a 3 wstrzymało się od głosu (Urszula Czyżowicz, Krystyna Sikora, Michał Sołtys).

Marzena Miśkiewicz/Nowe Podkarpacie

Tekst ukazał się w numerze 36 Tygodnika regionalnego „Nowe Podkarpacie” z 6 września br.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj