niedziela, 14 kwietnia, 2024

Przedsiębiorco załóż profil na PUE

0
Przedsiębiorco załóż profil na PUE
Udostępnij:

Przedsiębiorca, który zatrudnia powyżej pięciu osób, ma ustawowy obowiązek posiadać profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. To narzędzie, dzięki któremu może zrealizować większość spraw przez Internet. Bez tego pracodawca nie otrzyma elektronicznie informacji o zwolnieniu lekarskim swojego pracownika.

Posiadanie konta na PUE to ewidentne korzyści. Pracodawcy mogą uzyskać dostęp do swoich danych na temat należnych i opłacanych składek, skorzystać z aplikacji e-Płatnik, za pomocą której istnieje możliwość m.in. zgłoszenia pracownika do ubezpieczeń oraz złożenia dokumentów ubezpieczeniowych z wykorzystaniem bazy ZUS. Ponadto po wprowadzeniu elektronicznych zwolnień lekarskich (tzw. e-ZLA), mogą uzyskać także szybką informację o nieobecności pracownika z powodu choroby i przesłać dokumenty w sprawie wypłaty zasiłku chorobowego.

PUE mogą również założyć pracodawcy, zatrudniający poniżej 5 pracowników. Jeżeli skorzystają z tej możliwości, to w ciągu siedmiu dni od założenia profilu, muszą w formie pisemnej poinformować swoich pracowników o braku obowiązku dostarczania wystawionych dla nich zwolnień lekarskich (wydruku e-ZLA).

Oddział ZUS w Jaśle zachęca do udziału w bezpłatnych szkoleniach dla płatników składek oraz obsługujących ich podmiotów, które odbywają się cyklicznie w siedzibie oddziału oraz inspektoratach w Brzozowie, Dębicy, Krośnie i Sanoku. Podczas szkoleń mogą oni uzyskać pełną wiedzę na temat funkcjonalności PUE, w tym obsługi e-ZLA. Ponadto przedsiębiorcy mogą odwiedzić najbliższą placówkę Oddziału, aby potwierdzić profil zaufany PUE ZUS. Przy założeniu własnego konta, będą mogli skorzystać z pomocy pracowników.

SZKOLENIA

DLA PRZEDSIĘBIORCÓW ORAZ PODMIOTÓW WSPIERAJĄCYCH PŁATNIKÓW SKŁADEK

Każdy piątek o godz. 9.00.

Miejsce: Oddział ZUS w Jaśle, ul. Rynek 18b; inspektoraty: Brzozów (ul. Witosa 11), Dębica (ul. Piłsudskiego 15), Krosno (ul. Bieszczadzka 5), Sanok (ul. Konarskiego 20).

Wszelkie informacje na temat zapisów na szkolenia można znaleźć na stronie www.zus.pl (w zakładce wydarzenia i szkolenia).

Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik ZUS w województwie podkarpackim