wtorek, 27 lutego, 2024

Trzeźwy poranek w powiecie jasielskim

0
Trzeźwy poranek w powiecie jasielskim
Udostępnij:

Wczoraj jasielscy policjanci przeprowadzili na drogach naszego powiatu działania „Trzeźwy poranek”. W akcję zaangażowanych było 12 policjantów. Ich zadaniem było sprawdzanie stanu trzeźwości kierowców. Przebadano 813 kierujących pojazdami. Jeden z nich był nietrzeźwy i stracił prawo jazdy.

To już kolejne takie działania w powiecie jasielskim. Głównym celem akcji jest ujawnianie i eliminowanie z ruchu kierujących, którzy wsiadają za kierownicę po wypiciu alkoholu. Cykliczne działania odgrywają także dużą rolę prewencyjną co przekłada się na poprawę stanu bezpieczeństwa na naszych drogach.

Wczoraj policjanci kontrolowali pojazdy w wyznaczonych punktach od godziny 6 do 12. Łącznie sprawdzili stan trzeźwości 813 kierujących pojazdami. Wśród nich znalazł się 29-letni mieszkaniec woj. małopolskiego, który w Święcanach przed godz. 7, kierował osobowym bmw mając w organizmie 1,7 promila alkoholu. Mężczyzna stracił prawo jazdy, a za popełnione przestępstwo odpowie przed Sądem.

Nieodpowiedzialnemu kierowcy grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat, a także zakaz kierowania pojazdami nawet do 15 lat.

Przypominamy!

Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości muszą się także liczyć z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd obligatoryjnie orzeka świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu, oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości. W sprawach o wypadki drogowe spowodowane przez nietrzeźwych kierujących, sąd będzie obligatoryjnie orzekał nawiązkę w wysokości nie mniejszej niż 10 tys. złotych.

KPP w Jaśle