czwartek, 18 lipca, 2024

Uwaga na włamywaczy – zadbajmy o bezpieczeństwo!

0
Uwaga na włamywaczy – zadbajmy o bezpieczeństwo!
Udostępnij:

Koniec roku to niejednokrotnie czas, kiedy policjanci odnotowują włamania i kradzieże do plebanii, mieszkań, domów jednorodzinnych, garaży i piwnic. W tym okresie świąteczno-noworocznym wiele osób wyjeżdża z miejsc zamieszkania, by odwiedzić najbliższych oraz aktywnie spędzić wolny czas. Opuszczając domy i mieszkania często zapominamy o właściwym ich zabezpieczeniu. Przestępcy, którzy nigdy nie działają spontanicznie, czekają tylko na taką okazję. Nie pozwólmy się okraść i zadbajmy o własne bezpieczeństwo!

Wprawdzie święta za nami, wiele osób wróciło już z wyjazdów świątecznych do swoich domów i codziennych obowiązków. Jednak są też tacy, którzy w dalszym ciągu korzystają z wolnego czasu i spędzają go aktywnie poza miejscem zamieszkania. Z pewnością niektórzy spędzą najbliższe dni w ośrodkach wypoczynkowych, z rodziną, w górach i innych atrakcyjnych turystycznie miejscach. Przywitają Nowy Rok podczas różnych imprez często poza miejscem zamieszkania. Pamiętajmy jednak, że jest to czas, w którym przestępcy nie próżnują i wypatrują dogodnej okazji. Przypominamy o zachowaniu środków ostrożności, bowiem włamania lub kradzieże często poprzedzone są długotrwałą obserwacją zachowań, przyzwyczajeń i cyklu dnia potencjalnej ofiary napadu.

Najbliższy okres to także czas wizyt duszpasterskich, apelujemy zatem także do duchownych o zachowanie wszelkich środków ostrożności i właściwe zabezpieczenie mienia w taki sposób, aby uniemożliwić lub ograniczyć do minimum zagrożenie włamania i kradzieży. Jasielscy policjanci radzą jak nie dopuścić do tego typu sytuacji oraz jak chronić swoją własność.

– Najbezpieczniejszym miejscem dla przechowywania pieniędzy, cennej biżuterii, akcji i obligacji jest bank. Złodzieje szybko znajdują ukryte pieniądze i wartościowe przedmioty w różnego rodzaju szafach, szufladach i innych oczywistych dla nich skrytkach.

– Nie zostawiajmy kluczy pod wycieraczką lub na parapecie czy pod doniczką. Zabezpieczmy w sposób należyty drzwi i okna swojego mieszkania, załóżmy solidne zamki. W drzwiach garażowych lub do piwnicy zamontujmy dodatkowe zabezpieczenie, dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Zadbajmy także o oświetlenie w szczególności wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Zamontujmy rolety antywłamaniowe lub kraty w szczególności w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.

– Uważajmy na kręcących się po klatkach schodowych oraz w pobliżu domu ludzi, których nie znamy czy nie kojarzymy z widzenia, jak również na pojazdy będące na obcych numerach rejestracyjnych. Zainteresujmy się tymi osobami, przyjrzyjmy się im, by zapamiętać wygląd oraz cechy charakterystyczne – tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również może być przydatny, gdyby doszło do włamania.

– Sprawdzajmy tożsamość i wiarygodność osób obcych, przychodzących do naszego mieszkania np. w sprawie sprzedaży złota, dywanów, sprzętu AGD i RTV oraz tych, którzy oferują nam usługi typu nowy telefon czy abonament telewizyjny. Nie wpuszczajmy ich bez uzasadnionych powodów.

– Opuszczając na dłużej mieszkanie nie sygnalizujmy swej nieobecności. Poprośmy zaprzyjaźnionych sąsiadów, aby zwrócili uwagę na nasz dobytek, by podlewali kwiaty, otwierali na krótko okna, wieczorem, co jakiś czas włączali światło w którymś z pokoi, tak by dać otoczeniu sygnał, że ktoś czuwa nad naszym mieniem i nie jest ono pozostawione bez zainteresowania.

– Gdy zorientujemy się, że doszło do włamania czy kradzieży w naszym domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce nie dotykajmy niczego opuśćmy pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformujmy Policję. Sprawdzenie co nam zginęło lub co zostało uszkodzone może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca i może to w dużym stopniu utrudnić prace policjantów.

Apelujemy!!! Telefony 997 i 112 są dostępne dla każdego. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone.

KPP w Jaśle