poniedziałek, 30 stycznia, 2023

Uważajmy na drodze! – kolizje z dzikimi zwierzętami

0
Uważajmy na drodze! – kolizje z dzikimi zwierzętami
Udostępnij:

Jesienne zmienne warunki pogodowe, opady deszczu, poranne mgły, niskie temperatury i zalegające na drodze liście, to tylko niektóre czynniki mające bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo podczas podróży samochodem. Pamiętajmy jednak, że jesień to także czas wzmożonej aktywności dzikich zwierząt, które w poszukiwaniu pożywienia często wybiegają na drogę. Warto zatem pamiętać o zachowaniu ostrożności i nie bagatelizować znaków ostrzegawczych przed dzikimi zwierzętami, które uprzedzają o miejscach na drodze, gdzie występuje, bądź może występować niebezpieczeństwo.

Ostatnio jasielscy policjanci częściej wzywani są do zdarzeń drogowych z udziałem dzikiej zwierzyny. Tylko w ubiegłym tygodniu na drogach powiatu jasielskiego doszło do 11 kolizji ze zwierzętami. Na szczęście do tej pory żaden z kierujących, po zderzeniu z sarną lub dzikiem, nie odniósł poważnych obrażeń. Niemniej jednak po takiej kolizji powstają duże straty materialne – to zniszczone samochody i koszty związane z ich naprawą.

Jesienne miesiące to z wielu przyczyn trudny czas dla kierujących pojazdami. Zmienna aura, opady deszczu, poranne mgły, a także zapadający wcześniej zmrok sprawiają, że mogą występować problemy z widocznością oraz oceną odległości. Zagrożeni w takich sytuacjach są przede wszystkim piesi, którzy poruszając się po słabo oświetlonej drodze, w ciemnym ubraniu i bez elementów odblaskowych, są praktycznie niewidoczni na kierujących.

W tak trudnych warunkach niełatwo także dostrzec znajdujące się w pobliżu drogi zwierzęta. Dlatego warto zachować ostrożność szczególnie w miejscach lub na odcinkach dróg, gdzie ustawione są znaki ostrzegające przed dziką zwierzyną. Pamiętajmy, że w najbliższych miesiącach dzikie zwierzęta będą przejawiać się większą aktywnością. Po zmroku lub wczesnym rankiem będą migrować częściej niż zwykle w poszukiwaniu pożywienia, przebiegając przez ruchliwe drogi.

Apelujemy do kierujących pojazdami, by zachować podczas kierowania samochodem szczególną ostrożność. W miejscach, gdzie ustawione są znaki drogowe ostrzegające o dzikiej zwierzynie, należy zwolnić, obserwować bacznie drogę i być przygotowanym do awaryjnego hamowania. Jeśli jednak dojdzie do zderzenia, pamiętajmy by zabezpieczyć miejsce i pod żadnym pozorem nie zbliżać się do zwierzęcia. W wyniku szoku po zderzeniu z pojazdem, zwierze może być agresywne i może nas zaatakować.

KPP w Jaśle

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj